Ръстът на цените на жилищата в САЩ се е забавил в края на миналата година, но през 2013 г. като цяло е отчетено най-силното повишение от осем години насам, съобщава онлайн изданието MarketWatch.
Цените на жилищата в 20 от големите градове на страната са се понижили с 0,1% през последния месец на годината спрямо предходния, според индекса на S&P/Case-Shiller. Понижението е за втори пореден месец, като в 11 от наблюдаваните 20 града е регистрирано намаление на цените.
Със сезонните корекции месечният ръст на цените на жилищата през декември достига 0,8% срещу 0,9% през ноември.
„Ръстовете се забавят на месечна база и най-силното възстановяване на цените на жилищата вероятно е вече зад гърба ни“, коментира Дейвид Блицър, председател на индексния комитет. „Сезонно изгладените данни също разкриват известно „омекване“ и отслабване“, допълва той.
На годишна база през декември обаче е отчетен ръст на цените на жилищата в наблюдаваните градове от 13,4%. Това е и най-бързият темп на растеж от 2005 г. насам. Подкрепа оказват и ниските запаси от жилища за продажба на фона на засиленото търсене, отбелязва изданието.
Очакванията са цените на жилищата в САЩ да продължат да забавят повишенията, въпреки че все повече продавачи се решават да излязат на пазара, тъй като повишаващите се лихви по ипотеките спират много от потенциалните купувачи.
Забавянето обаче не е непременно лошо за пазара и икономиката, посочват икономистите. Твърде бързият растеж на цените за кратък период от време би отказал още повече потенциални купувачи от сделка.
Въпреки резкия ръст през миналата година цените на жилищата в САЩ са с около 20 на сто под пиковите равнища, достигнати през 2006 г.
Пазарът на имоти в страната се изправя пред редица предизвикателства – бавният ръст на заетостта и новите работни места, както и новите регулации на ипотечния пазар.


България е сред водещите държави в света по връзка с природата
Зеленски иска актуализиран план за мир с Русия до 10 декември
Младеж пусна кадри как се вози на покрива на автобус в София
Радев проговори дали и кога може да създаде партия
Полицията във Варна с важна информация за утрешния протест
Последните на фондовия пазар през 2025 г. очакват съживяване в края на годината
Първата забрана за социални медии за тийнейджъри влезе в сила в Австралия
Фед ще сложи край на лесната доходност
Катар създава национална AI компания по примера на ОАЕ и Саудитска Арабия
Защо Русия е във възторг от стратегията за национална сигурност на САЩ
Защо Формула 1 се отказа от предното разположение на двигателя
10 от най-великите творения на Zagato
Камионите Freightliner Cascadia ще виждат като хората
Вижте 128-годишната история на Rolls-Royce в 4-минутен клип
Без изненади - японски марки правят най-здравите нови автомобили
СДВР подготвя 19 КПП-та заради протеста
Австралия: първи ден след забраната на социалните мрежи за деца
Парламентът ще дебатира шестия вот на недоверие
Заспалият Ливърпул пак живна с победа над Интер
Ще се проведе втори национален протест с искане за оставка на кабинета