Шведската верига за мебели ИКЕА планира да инвестира в съседна Сърбия над 200 млн. евро през следващите пет години, съобщава онлайн изданието seenews.com, като се позовава на съобщение на министъра на труда на западната ни съседка Зоран Джорджевич.
Компанията вече инвестира 60 млн. евро в страната и нае 330 служители за обекта ѝ в Белград, който заработи преди около месец.
Плановете на ИКЕА са да изгради още два обекта в страната, посочва сръбското правителство в прессъобщение.
След пет години броят на служителите на ИКЕА в Сърбия се очаква да достигне 1 200 души, посочва Джорджевич, който е посетил магазина на веригата в Белград.
Още през май директорът развитие на ИКЕА за Югоизточна Европа Владислав Лалич съобщи, че компанията иска да закупи парцел на левия бряг на р. Сава, в североизточната част на сръбската столица.
Дългосрочните планове на компанията включват и откриването на обект в Ниш. Според Лалич обаче това зависи от развитието на сръбския пазар и общите икономически тенденции.
В региона на Югоизточна Европа ИКЕА има обекти в Хърватска, България и Румъния, допълва изданието.
Шведската верига има дълга история със Сърбия. Още през 1991 г. тя отвори малък аутлет в страната, който обаче затвори година по-късно заради разпадането на тогавашната Югославия.
Завръщането ѝ е символ на бавния преход на страната след падането на Слободан Милошевич. През 2008 г. компанията направи опит да стъпи отново в страната по времето на проевропейски настроения лидер Борис Тадич. Той обаче се провали заради корупция и бюрокрация.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Нумерологична прогноза за 8 – 14 декември
Как Грузия се превърна в задната врата на Русия
Времето днес: Облачно и на места с превалявания от дъжд
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
преди 8 години май ще ходим в Ниш... тук с гръцкият франчайзьор:( отговор Сигнализирай за неуместен коментар