Индексът на швейцарската банка UBS, който показва риска от балон на пазара на имоти в страната, се понижава за второ поредно тримесечие за последните три месеца на 2017 г., предава Ройтерс.
Цените се считат за балансирани, когато индексът достигне 0. Стойности между 0 и 1 показват бум, между 1 и 2 се считат за рискови, а над 2 – за балон, пояснява информационната агенция.
В края на 2017 г. индексът се понижава до 1,32 - все още в зоната, където съществува риск от ценова корекция.
Спадът се обяснява със забавянето на ръста на ипотечното кредитиране до 2,6% за периода спрямо десетгодишна стойност от 3,8%.
Това обаче може и да се подцени като фактор, тъй като и застрахователни компании и пенсионни фондове навлязоха на ипотечния пазар, но без да дават прозрачни отчети за отпуснатите кредити.
Данните показват, че някои региони в Швейцария са изложени на непропорционално висок риск в сравнение с други. Те са „обичайните заподозрени“ - Цюрих и околностите, Базел и районът около Женевското езеро.
UBS отчита също така, че и наемите в Швейцария падат – средно с 0,4% през последното тримесечие на 2017 г.


Ивайло Гаврилов: Към края на месец април пристанището е в добро финансово състояние
Какво ще бъде времето в събота?
Демерджиев тръгва на обиколка по областните дирекции на МВР
Плодовете и зеленчуците с голям скок в цените през първото тримесечие
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Тръмп каза, че Китай би желал да подкрепи преговорите с Иран
Какво ще харесат банките в Закона за пазарната структура
Тръмп е търгувал с акции на Nvidia, Boeing и Intel за десетки милиони
Гриър очаква търговското примирие САЩ-Китай да продължи, част 1
Гриър очаква търговското примирие САЩ-Китай да продължи, част 2
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
ГДБОП пресече канал за контрабанда на цигари от Гърция
Петима италианци са загинали по време на гмуркане на Малдивите
Над половината от учителите и учениците се определят като напреднали в създаването на дигитално съдържание
Д-р Бранимир Кирилов даде старт на националната кампания „Лекувай се в България“ на международното изложение Булмедика Булдентал
МВР: Не се очаква блокиране на "Кулата" заради протеста в Гърция