Продажбите на имоти на чуждестранни купувачи в Турция продължават да растат и са отбелязали най-силния си февруари в историята с 3321 продадени жилища, или ръст от 92,1% на годишна основа. Това показват данните на Турския статистически институт, цитирани от вестник Daily Sabah. Миналата година през февруари бяха продадени само 1729 жилища на чужденци.
Продажбите на жилищни имоти на чуждестранни купувачи отбелязват силен старт на новата година, като общият им брой през януари и февруари достига 6471 жилища, или ръст от 87% спрямо първите два месеца на миналата година, когато чужденци се сдобиха с 3471 жилища в Турция.
Само през януари продажбите на жилища на чужденци са се увеличили с 81,9% на годишна основа до 3168.
Иракските граждани, които са се сдобили с около 8205 жилища миналата година, запазват лидерството си сред чуждестранните купувачи с 628 придобити имота в Турция през февруари спрямо 308 през същия месец на миналата година.
След тях се нареждат гражданите на Иран, Русия, Афганистан и Йордания.
Най-гъсто населеният град в страната, Истанбул, отново е водещ избор на чуждестранните граждани през февруари с 1440 продадени жилища, което се равнява на ръст от 138,4% спрямо същия период на предходната година.
След Истанбул се нарежда курортът Анталия с 672 продадени жилища, следван от Анкара със 196 и Бурса със 192.
Според председателя на борда на директорите на компанията Atmaca Group Адем Атмака ръстът на чуждестранните инвеститори в жилищни имоти контрастира със стагнацията при местното търсене.
Той отбелязва, че увеличаването на продажбите на чуждестранни купувачи допринася сериозно за развитието на нови проекти и за устойчивостта на съществуващите.
Законодателните промени, които улесниха получаването на гражданство срещу инвестиция от чужденци, и кампаниите на имотни предприемачи и банки доведоха до годишен рекорд на продажбите на чужденци, които се повишиха със 78,4% през 2018 г. спрямо предходната година. Около 39 663 имота са били продадени на чуждестранни инвеститори миналата година, което е най-големият брой в историята. През 2017 г. чужденци се сдобиха с 22 234 жилища в Турция.
В същото време общите продажби на жилища в страната са намалели с 18,2% през втория месец на годината до 78 450, сочат статистическите данни.
Истанбул отново е на първо място по най-голям дял от продажбите на жилища с 18,4%, или 14 462 продадени имота, следван от Анкара със 7690 продажби на жилища и Измир с 4403.
Продажбите на жилища чрез ипотека в Турция са намалели с 68,2% спрямо същия месец на миналата година, докато тези с ипотека са имали дял от 11,3% от общите жилищни продажби в страната, сочат данните на турската статистика.


Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Париж затяга правилата за е-тротинетки: глоба от 135 евро без каска
Германски генерал: Русия вече изпитва НАТО за бъдещ конфликт
Meal Prep: Най-ефективният подход за здравословно меню
Как да прекратим токсичната връзка
Бивш журналист призна, че организирал бомбена атака срещу свой приятел