Местният парламент в Амстердам одобри предложение, което изисква купувачите на жилище да са живели в него най-малко три години, преди да решат да го препродадат. Мярката е в отговор на усилията на местните власти да предотвратят възможността инвеститори да купуват жилища, само за да ги продадат на по-висока цена, съобщава Bloomberg.
Правилото ще важи за т. нар. среден ценови сегмент – от 175 хил. евро (196 хил. долара) до 297 хил. евро, в холандската столица. Предложението беше прието от парламента в Амстердам по време на гласуване миналия четвъртък.
Според предложението купувачите на жилища на наженения жилищен пазар в града ще бъдат санкционирани, ако продадат имоти от средния ценови сегмент до три години след закупуването им, въпреки че в закона ще бъдат предвидени и изключения за случаи, в които собствениците се намират в затруднено положение. Все още няма точен график за влизането в сила на закона.
В същото време холандският вътрешен министър Кайса Олонгрен работи по законопроект, който ще даде на общините със затегнати жилищни пазари правомощията да определят таван на цените за нови договори за наем до даден процент от определена от държавата стойност на имота.
Припомняме, че в средата на март холандските власти предложиха също така да се забрани отдаването под наем на новопостроени жилища, за да се увеличи предлагането за над 850-те хиляди жители на града.
Имотният пазар в Амстердам вече е подложен на натиск. Цените на жилищата се повишиха с 8% на годишна основа и достигнаха рекордните 448 хил. евро в края на 2018 г., показаха данни от януари на Асоциацията на брокерите на недвижими имоти NVM.
Наемите на жилища са се повишили с 40% между 2005 и 2017 г. и са достигнали средно 1160 евро на месец, сочат още официалните данни.


Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
преди 6 години Среден ценови сегмент от 175 хил. евро (196 хил. долара) до 297 хил. евро, в холандската столица!?В София средния ценови сегмент е от 100 до 150 хил. евро. Ако имахме Софийското море можеше да ги стигнем от ряз. Защо не копат вече? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години браво, който може да мисли за държавата и хората си трябва да го направи веднага, даже и по големи регулации ... трябва да има и ограничение колко жилища може да има един човек. макс 2-3 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И в България трябва да започнат да въвеждат такива закони.Най вече в големите градове на България.С цените на жилищата се спекулира масово,и вече безконттролно,хората на Запад мислят,а нашите тикви хем искат иикономически растеж,хем цените на жилищата и наемите са извън всякакъв контрол.Функцията на жилището е за живеене,а те го превърнаха в спекулация основно,и то най вече заради лесните кредити които банките наливат в хората,а те лекомислено взимат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар