Русия отмени забраната за използване на Telegram - комуникационното приложение бе, което бе забранено в страната от 2018 г., след като основаната от руснака Павел Дуров компания отказа да даде на правоохранителните органи достъп до кодовете за криптиране на данните.
Руската Федерална служба за надзор в областта на съобщенията „Роскомнадзор“ обяви, че е съгласувала с генералната прокуратура оттеглянето на своето искане за блокиране на достъпа до Telegram. Дуров от своя страна увери, че компанията е предприела мерки, за да не позволи нейното приложение да бъде използвано за терористични цели, предава DPA.
„Роскомнадзор“ аргументира хода си с изразената от компанията готовност да се противопостави на тероризма и екстремизма.
Дуров от своя страна приветства решението, което "би могло да има положителен ефект върху иновациите и националната сигурност на страната".
Блокирането на Telegram започна през април 2018 г. През август компанията смекчи правилата си за поверителност, като се съгласи да предоставя някои данни при подозрения за тероризъм, но не и на руските власти.
Имиджът на комуникационното приложение бе опетнен от масовото му използване от джихадисти. Според експерти обаче компанията далеч не осигурява на своите потребители чак такава лична неприкосновеност, както се хвали.
Още технологични новини вижте във видеото!


Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири
Луксозна яхта за близо 4 млн. потъна в Средиземно море (ВИДЕО)
Илияна Йотова: Антон Станков бе неизменно воден от идеала за справедливост
преди 6 години Смешно е. Опитаха се да го забранят, изхарчиха камиони рубли да се опитат да разкодират съобщенията, блокираха ranges от IP addresses и си спряха работа на собствените институции и няколко банки и накрая казват - айде ще го позволим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Те па щото като беше забранен и никой не го ползваше :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар