Baidu Inc., собственик на най-голямата онлайн търсачка в Китай, постигна съгласие за закупуването на магазина за мобилни приложения 91 Wireless за 1,9 млрд. долара. Според данните, с които разполага агенция Bloomberg, това е най-голямото придобиване досега, обявено от Baidu.
От китайската компания обявиха, че ще придобият целия пакет от акции, включително и мажоритарния дял, собственост на NetDragon Websoft Inc. Базираната в Пекин Baidu ще плати 1,09 млрд. долара за 57,41-процентния дял на NetDragon в 91 Wireless, като придобива останалите акции при същите условия, според попаденото на Хонконгската фондова борса обявление от днес.
Към март 2013 г. инвеститорите в 91 Wireless са били 27 на брой, като дружеството е било контролирано от инвестиционната компания Temasek Holdings Pte.
По думите на Джон У, главен финансов директор за NetDragon, през 2012 г. онлайн магазинът за мобилни приложения е бил оценен на 115 млн. долара. Междувременно, Били Люн, анализатор в RHB Research Institute Sdn в Хонконг, заяви, че настоящата покупна цена е 63 пъти над предполагаемата нетна печалба на 91 Wireless за тази година, която е в размер на 30 млн. долара.
Преди оповестяването на сделката акциите на Baidu нараснаха с 4,9% до 101,59 долара в късната търговията в САЩ в понеделник. Ценните книжа на NetDragon пък пропаднаха с 21,16%, или 5,11 долара, достигайки до 19,04 долара за брой на борсата в Хонконг.
"Магазините за мобилни приложения са важна отправна точка за мобилния интернет, и поради това представляват голям стратегически интерес за Baidu", заяви Кайзер Куо, говорител на Baidu в Пекин.
Анализатори отбелязват, че след сделката конкуренцията на китайския пазар за мобилни услуги се засилва. През април Alibaba Group Holding Ltd., най-голямата компания за електронна търговия в страната, закупи дял в популярната платформа Weibo. Sohu.com Inc., собственик на третия по големина уеб портал в Китай, както и софтуерната компания Qihoo 360 Technology Со., също притежават онлайн магазини за мобилни приложения.


Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Всеки сантиметър от Дунав е от значение за Сърбия и Румъния
Саудитска Арабия може да прекрати господството на хутите в Червено море
Shell, BP, Exxon: Големите петролни компании се готвят за по-ниски цени
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
След като фондът му почти се срина, Ашенбренер инвестира 400 млн. долара
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
За наказание: Пратиха в “месомелачката” руски войник облечен в рокля (ВИДЕО 16+)
Китай тества Z-10 за опасни мисии: щурмовите хеликоптери тренират полети под радара
Как войните между Иран и Украйна се превърнаха в един енергиен шок
Меган Маркъл по бански в басейна за ЧРД
САЩ засилват морския щит: Нов разрушител Arleigh Burke влиза с нов противоракетен радар
преди 13 години Telekom Austria, Mtel ме заплашваха с рязане на пръсти ако не уяаствам в картелът им на Българския пазар. Същото е и на банковия пазар, където банките са регистрирани в Австрия , Уникредито, Райфайзен, ДСК (Унгария) заради банковата тайна и картела и престъпленията, които правят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар