След като наскоро най-голямата по пазарен дял търсачка Google започна да приема молбите на потребителите от ЕС, които искат да се възползват от правото „да бъдат забравени“ онлайн, сега и Microsoft също започна да предлага на европейските си потребители възможността да изтрият детайли за себе си в резултатите от търсачката ѝ Bing, пише ZDNet.
Американският софтуерен концерн пусна свой собствен вариант на молбата в сайта си, която желаещите граждани на ЕС могат да попълнят, за да бъдат “забравени” в интернет.
Подобно на Google, и Microsoft изисква от потребителите, желаещи изтриване на персоналните им данни, да докажат идентичността си чрез официален документ за самоличност.
„Молим Ви да предоставите пълна и точна информация като отговор на всеки въпрос в бланката. Ще използваме информацията, която ни предоставите, за да оценим заявлението Ви. Можем да използваме и други източници на информация освен това заявление, за да потвърдим или допълним информацията, която ни давате. Тази информация ще ни помогне да преценим баланса между Вашата лична неприкосновеност и публичния интерес, за да предпазим свободата на изразяване и свободното представяне на информация, кореспондираща с европейското право”, пише компанията в бланката.
Наложеното по-рано през годината чрез решение на Европейския съд „право да бъдеш забравен” е изключително противоречиво, тъй като реално всеки гражданин на ЕС вече може да поиска детайлите за него в големите търсачки да бъдат изтрити, макар и информацията да е точна, включително такава от новинарски материали и други.
Ако операторите на търсачки, като Google и Microsoft, откажат да премахнат такава информация, са заплашени от глоба от европейските регулатори.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?