Мнозина фирмени служители познават този момент – когато IT служител поеме управлението на компютъра им дистанционно, докато разговарят по телефона и мишката започва да се движи самостоятелно, а скоро след това всичко отново е наред. Всичко това е възможно благодарение на технологията на TeamViewer, една компания от германския град Гьопинген.
Използвайки нейния софтуер, можете да се превключите на устройство и да го използвате, сякаш седите пред него. Според компанията софтуерът е инсталиран повече от два милиарда пъти по целия свят - от корпорации и частни лица. Софтуерът се използва активно всяка година на около 340 милиона устройства.
Сега има добра новина и за Франкфуртската фондова борса: още през тази година създадената през 2005 г. софтуерна компания, която е собственост на фонда Permira, може да я обогати с емисия за милиарди евро. Според информацията от финансовите кръгове Teamviewer се оценява на между четири и пет милиарда евро и може да листне около 30 до 40 процента от акциите си. Според Handelsblatt IPO може да има преди есента, а според Bloomberg – дори още тази седмица. Агенцията пояснява, че това ще бъде най-голямото германско технологично IPO от две десетилетия.
Главният изпълнителен директор на TeamViewer Оливър Щайл каза в интервю за Bloomberg по-рано този месец, че компанията може да е готова за IPO до края на годината или началото на 2020 г. При стойност от 4 милиарда до 5 милиарда евро това IPO може да бъде най-голямото за технологична фирма на германската борса след листването на Infineon Technologies AG през 2000 г., показват данни, събрани от Bloomberg.
Базираната в Гьопинген в Южна Германия TeamViewer разработва софтуер за сътрудничество и отдалечен достъп до работния плот на компютри. Permira купи компанията за 870 милиона евро през 2014 г. Оттогава си партнира с фирми, включително Alibaba Group Holding Ltd. и Salesforce.com Inc., за да подкрепи облачните си предложения.
Приходите („фактуриране“) възлизат на 140 милиона евро през първата половина на годината. Изпълнителният директор на Teamviewer Оливър Щайл бе партньор в Permira до 2018 година. Финансовият директор Щефан Гайзер е в Teamviewer от две години. Преди това той работи за няколко листнати и частни софтуерни компании, финансирани с частен капитал.
Анализаторите сравняват TeamViewer с видео услугата Zoom, компанията за киберсигурност Okta, доставчика на облачни услуги Salesforce и Atlassian – компания, която предлага продукти и услуги за софтуерни разработчици, които също са публични компании.
За Teamviewer работят 800 души по целия свят, в бъдеще компанията възнамерява да се разшири особено в Азия и очаква допълнителен растеж благодарение на дигиталната технология „Интернет на нещата". Надзорните банки за дебюта на фондовата борса са Goldman Sachs и Morgan Stanley.
Вижте още технологични новини във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски
преди 6 години TeamViewer е станал като нарицателно за отдалечен достъп, определено има хляб в тях, но има и доста алтернативи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар