Агенцията за национална сигурност (NSA) в САЩ е имала планове за мащабна хакерска атака срещу платформите за разпространение на приложен софтуер на Google и Samsung. NSA е разработвала проекта си със съюзниците си във Великобритания, Канада, Нова Зеландия и Австралия, съобщава новинарският сайт The Intercept, като се позовава на документ, който бившият служител на тайните служби Едуард Сноудън е оповестил публично. Алиансът на страните е бил известен под името "Петте очи".
Според материала проектът под името "Алармираща сирена" е бил обсъждан в периода 2011 – 2012 г. Разузнавателните служби са възнамерявали да инсталират чрез връзки за данни към магазините за приложения на американския гигант Google и южнокорейския концерн Samsung злонамерен софтуер на смартфони, за да може да шпионират компаниите. По този начин разузнавателните служби са можели и и да дезинформират свои противници, се казва в материала.
Според The Intercept проектът е възникнал заради опасения за "нова арабска пролет" или други масови движения. Тайните служби се интересували предимно от Африка и по-специално от Сенегал, Судан и Конго. Но също и сървъри към App Store във Франция, Холандия, Швейцария, Русия, Мароко, Куба и Бахамските острови са влизали в плановете.
И канадският оператор CBC News публикува документа. Според медията тайните служби са възнамерявали да събират данни за предполагаеми терористи и техните цели, като например онлайн акаунти и сметки, номера на SIM карти и места на пребиваването им.
NSA не пожелава да коментира материала пред AFP, а Google и Samsung отказват коментар.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
преди 10 години Смешна история! За пореден път се убеждавам, че американците са *** и се занимават с глупости! отговор Сигнализирай за неуместен коментар