По-малко от два месеца след представянето на първите смартфони на Nokia, базирани на операционната система Android, по време на MWC 2014 в Барселона устройствата вече са официално и в България.
Nokia официално представи в страната ни два модела - Nokia X и Nokia XL, а третият модел – Nokia X+ ще се появи по-късно в родината ни, поясни генералният мениджър на компанията за Румъния и Балканите Росен Петков.
“Щастливи сме да приветстваме Nokia X и Nokia XL на българския пазар и смятаме, че предвид техните качества, те ще бъдат високо оценени от българските потребители”, заяви Петков. „ И двете устройства са насочени изцяло към това да обхванат растящия пазар на достъпни смартфони и да популяризират услугите на Lumia и Microsoft".
По думите му през последните две години браншът е свидетел на бурното развитие на достъпните смартфони на цени под 100 евро. „Въпреки че стратегията на Nokia остава фокусирана върху Lumia, ние не винаги успяваме да сме добре представени и позиционирани на пазарите. Затова предприемаме тази стратегическа стъпка и представяме достъпната нова серия“, заяви още Петков. „Този сегмент ще продължи да расте четирикратно по-бързо от сегмента на конвенционалните смартфони“, добави още той.
Апаратите ще се предлагат и от трите мобилни оператора, поясни пред Investor.bg Калоян Канов, продуктов мениджър на компанията. Както и е известно, глобалните цени на апаратите са 89 долара за Nokia X и 109 долара за по-големия Nokia XL. „Операторите подхождат доста агресивно по отношение на субсидирането на устройства, за които виждат потенциал. Уговорката с тях е телефоните да бъдат предложени на най-атрактивните ценови нива, в ниския ценови сегмент, който е и най-големият сегмент за България“, поясни Канов. По думите му Nokia очаква след едно тримесечие серията да се превърне в лидер в сегмента си в България и да повтори успеха на Nokia Lumia 520.
Устройствата от гамата X се базират на Android, но софтуерът на Google е силно модифициран, като е премахнат достъпът до редица услуги на Google, които са заменени с такива на Nokia и Microsoft.
“Nokia X представлява масов смартфон, който съчетава опита на Nokia и Microsoft с достъпността на Android”, поясни Дариуш Залевски от Nokia. „Иначе казано, това е Android минус услугите на Google, плюс услугите на Nokia”, каза още той. Сред тях са и безплатните онлайн и офлайн карти на HERE Maps и навигацията “завой по завой” с HERE Drive. Устройствата разполагат също така и с разнообразие от предварително заредени приложения и игри, разработени от външни компании, включително BBM, Plants vs. Zombies 2, Viber, Vine и Twitter.
Устройствата разполагат с Fastlane - екран, който позволява на потребителите да преминават през последните ползвани приложения по-лесно и удобно. Собствениците на телефона ще имат и достъп до приложения от Nokia Store, както и до над десетина магазина за приложения, разработени от външни компании. Според Nokia около 75% от приложенията за Android могат да бъдат инсталирани без проблеми на Nokia X, без за това да е нужно модифициране.
Гамата Nokia X е същевременно и достъпно въведение към популярните услуги на Microsoft, включително и безплатното облачно съхранение с помощта на OneDrive.
Nokia X идва с 4-инчов дисплей, 512MB RAM и 3-мегапикселова камера, докато Nokia XL разполага с 768 MB RAM, 4GB памет, 2-мегапикселова предна камера и 5-мегапикселова основна камера с автофокус и светкавица, както и 5–инчов дисплей.
Цялата гама Nokia X се захранва от двуядрен Qualcomm Snapdragon процесор и поддържа функцията Dual SIM, която позволява на потребителите да ползват едновременно две SIM карти на едно устройство.
Засега устройствата ще се предлагат в ярко червено, жълто, бяло и черно, а скоро и в синьо.


ЦСКА се докопа до плейоф в Лига Европа след драматичен мач с Макаби
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
След 8 години: Германец успя да си върне конфискуван от полицията Golf
Земеделец откри 500-килограмова неизбухнала бомба в двора си
Мощна експлозия в завод за боеприпаси край Рим
Бащата на Михаела: Посегнеш ли й - ще ти откъсна ръцете и ще ти изтръгна езика! Бог прощава - аз не!
Александра Начева донесе втори бронз от европейското по атлетика