Южнокорейският президент Мун Дже-Ин и нидерландският премиер Марк Рюте се споразумяха да разширят партньорството си в сферата на чиповете, като ключови играчи в индустрията, търсещи начин да се позиционират по-добре предвид глобалния недостиг на полупроводници, пише Bloomberg.
В рамките на видео среща Мун и Рюте си обещаха да засилят „практическото си партньорство“ в производството на чипове, включително в развитието на Индустрия 4.0, посочват от офиса на южнокорейския държавен глава. Страните ще се възползват от „взаимно допълващите се отношения“, които имат в индустрията, посочва още изявлението, визирайки производствената сила на Южна Корея и предимствата на Нидерландия в производственото оборудване.
Южна Корея и Нидерландия бяха „пионери сред модерните индустрии, включително чиповете“, заяви Мун пред Рюте. „Споделяме ценностите на демокрацията, човешките права, свободната търговия, мултилатерализма и работим в тясно сътрудничество по глобални проблеми“.
Двете държави отдавна „защитават универсалните ценности на демокрацията, човешките права, законовото право и мултилатерализма“, потвърди Рюте. „Смятам, че можем да си сътрудничим и по въпросите на сигурността, киберсигурността, националната отбрана в името на стабилността на международната общност“.
Чиповете се превърнаха в голям геополитически въпрос, тъй като Вашингтон и Пекин искат да си осигурят сигурни вериги на доставките на чипове, които са от съществено значение за всеки аспект на дигиталния живот – от центровете за данни до смартфоните. Президентът Джо Байдън иска да засили американските търговски връзки чрез демократични съюзници, като Нидерландия и Южна Корея, за да избегне дефицита на чипове по време на криза.
Търсенето на модерни полупроводници, произведени от южнокорейските компании Samsung Electronics и SK Hynix нарасна значително. Нидерландската фирма ASML Holding е ключов доставчик и на двете, а в Южна Корея се намира един от двата центъра извън Нидерландия, който обучава инженери, занимаващи се с чипове, които да правят полупроводници на машините на ASML.


„Пътеводна светлина“ – Васил Петров представя морето и неговите истории във Варна
Направиха нови стълби зад училище "Климент" във Варна, почистиха мястото и някой веднага го превърна в тоалетна
Удължен е лицензът за продължаване на дейността на „Лукойл“ в България
Черно море без трима ключови играчи срещу ЦСКА 1948 в Бистрица
Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
Петролът леко поевтиня, като фокусът е върху безизходицата в Ормузкия проток
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Джартов: Земите ни не са в добро състояние и това води до пожари
Брутален случай на пътна агресия: Жена беше преследвана и нападната, заради забележка
Румъния спира напълно АЕЦ "Черна вода" заради нивото на Дунав
Русия нанесе удари в украинския град Измаил, има щети по пристанището
Готвят конституционни промени, които да гарантират правото на разплащане в брой