Китайската Semiconductor Manufacturing International Corp ще инвестира 8,87 млрд. долара в изграждането на завод за чипове в Шанхай, разширявайки производствения си капацитет, докато светът се бори с недостига на чипове, а Пекин се опитва да увеличи независимостта на сектора в страната, предава Ройтерс.
Експанзията на най-големия производител на чипове в Китай се случва в момент, в който дефицитът на чипове засяга автомобилната индустрия и тази за електроника, и мотивира планирането на увеличение на производството от компании като Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp и GlobalFoundries.
Проектът е подкрепен от съвместно предприятие, в което SMIC е мажоритарен собственик. Партньорът е Lingang FTZ, а компанията твърди, че ще търси други инвеститори във фирмата с регистриран капитал от 5,5 млрд. долара.
Други компании, които имат заводи в същия район, са Contemporary Amperex Technology Co и Tesla.
SMIC е отчасти подкрепена от китайски държавен фонд, насочен към индустрията за чипове.
През последното десетилетие правителството насочи милиарди от фонда към това да помогне на местните компании за полупроводници, за да настигне глобални конкуренти като Япония, Южна Корея и Съединените щати, макар че SMIC изостава спрямо конкурентите си от тези места.
Новините за експанзията на SMIC следват подобни планове от последните месеци за нови заводи в Шънджън и Пекин.
Същевременно компанията е в черния търговски списък на Съединените щати, което я ограничава да ползва производствено оборудване от американски доставчици. Съединените щати твърдят, че са наложили рестрикциите на SMIC заради опасения за националната сигурност, а SMIC отрича да има връзки с китайските военни, както е обвинявана.
Мерките попречиха на плановете на компанията да премине към производството на висок клас чипове, но финансовите ѝ резултати бяха добри, тъй като недостигът на полупроводници повиши търсенето.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
преди 4 години Точно затова аз излезнах от китайския пазар на акции много отдавна. Както си + и ставаш минус защото национализират някоя фирма... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "SMIC отрича да има връзки с китайските военни" - точно така. В демократичен Китай армията и партията въобще не се намесват в икономиката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар