Трейдъри в някои от най-големите банки, в това число Barclays, Citigroup, UBS и Royal Bank Scotland Group, са разследвани от регулаторните органи за потенциална манипулация на валутните пазари. Това посочват пред Bloomberg четирима пожелали анонимност души, запознати отблизо със ситуацията.
В период от поне три години дилърите са обменяли съобщения чрез терминалите на Bloomberg, очертаващи подробности за техните позиции и поръчки на клиенти, както и направени сделки, посочват източниците. По думите им проверките продължават и в момента.
Регулаторните органи проучват дали тези съобщения не са опити за манипулиране на пазара. Четирите банки са отговорни са повече от 40 на сто от търговията на оценявания на 5,3 трлн. долара глобален форекс пазар, сочи проучване на Euromoney Institutional Investor.
"Ако споделената информация е достатъчно точна, за да разобличи тайно споразумение, то след това регулаторите ще изпратят случая към прокуратурата", каза Дейвид Кокър, адвокат в Corker Binning в Лондон.
През юни трейдъри от най-големите банки заявиха пред Bloomberg, че споделят информация за своите позиции чрез незабавни съобщения, изпълнявайки собствените си позиции преди клиентските нареждания в опит да манипулират цените.
През август пък агенцията съобщи за повтарящи се пикове на търговия около периодите, през които се изчисляват ставките. Според анализатори това е сигнал за опити на пазарни участници да повлияят на показателите.
Вижте подробностите във видеата на Bloomberg.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО