Българите спестяват 6-7% от доходите си. Това коментира финансовият консултант и собственик на SmartMoney.bg Стойне Василев в седмичното обзорно пазарно предаване „Invest/Or“ на Bloomberg TV Bulgaria, излъчено на 28 август.
Банковите депозити все още са традиционен инструмент, избиран от българина за спестяване. По думите му основният мотив за това е търсенето на сигурност въпреки исторически ниските лихвени проценти по депозитите.
Според Василев лекият отлив на спестявания от банковата система в някои от първите месеци на 2016 г. както от страна на домакинствата, така и от страна на фирмите се дължи на извършването на разходи, плащане на данъци или покриване на други текущи нужди, но не е признак за формиране на тенденция за намаляване на банковите вложения. От друга страна той посочи, че 93-94% от доходите на българина отиват за потребление, а останалите 6-7% - за спестяване.
Финансовият консултант смята, че търсенето на други алтернативни форми за генериране на доходност като взаимни фондове, допълнително пенсионно осигуряване и животозастраховки, например, е устойчиво, но обемът на средствата към тези форми е много по-малък спрямо този на банковите депозити.


Хиляди се поклониха пред Хавайската мироточива икона на Богородица във Варна
Парите на политиците: Какво имущество са декларирали управляващите?
Мощно земетресение край Индонезия уби 20 души и предизвиква масови евакуации
ГЕРБ свали Иван Портних от поста областен координатор във Варна
Коцев: Тръбата във Варненското езеро вече е изцяло подменена
Специална соя носи повече приходи на фермери и кравеферми в САЩ
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Капачката на резервоара крие тайна функция
Шумахер го направи с Mercedes SLS, сега китайци го повтарят с електрически SUV
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Над 520 000 сигнала на 112 от 1 юни насам
Туристически абсурд по нашенски: "Лада Нива" тегли влакче с хора в Несебър (ВИДЕО)
Синът ѝ умира заради фентанил, днес тя предупреждава българските родители