Скритият резерв на пазара на труда са хората над 55 години. Това казаха Детелина Смилкова, вицепрезидент на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), и Георги Първанов, управляващ директор на „Ситийм“, в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Оказва се, че хората над 55 години са с 10 % по-ангажирани от групата 25-35 години. И тяхната ангажираност стига до 78%. Отделно от това хората над 55 години са много по-добри ментори, имат много по-висока работна етика и култура и са много по-лоялни“, каза Смилкова.
Тя добави, че по света има институти, които се занимават с изследване на пенсионирането. Те са определили кои са подходящите професии за хората над 55 години. Има ги и тези, които не са подходящи. В САЩ към неподходящите за групата 55+ професии са административните и търговските позиции, в сектора на недвижимите имоти, хотелиерския и туристическия бизнес, както и оператори на машини.
„С 56 % се увеличава броят на хората, които предпочитат да бъдат счетоводители. За България нямам статистика, но за САЩ се казва, че 64% от служителите стават свидетели на дискриминация, свързана с възрастта", отбеляза Смилкова.
Тя подкрепи тезата, че възрастовата категория над 55-годишни българи са скритият резерв за пазара на труда. „Смята се, че са ни необходими 14,5 млн. повече работни места, а само 7 млн. млади работници ще навлязат на пазара на труда. Трябват ни два пъти повече“, изтъкна експертът.
По думите ѝ хората на 55+ имат и умения, които по-младите не притежават.
„Четири са възможните резерви на пазара на труда. Едната е групата от 16 до 18 г., втората е по-добра интеграция на малцинствата в пазара на труда, третата е една доста голяма група от 200 хиляди души, които нито работят, нито учат и основно се издържат от пари от чужбина. И четвъртата е групата 55+“, подкрепи тезата и Георги Първанов.
Той заяви, че възрастовата граница е сложена условно, но горна не съществува. „Моите очаквания са, че дори едни 10% от 2,17 млн. пенсионери в България, които се чувстват здравословно добре и имат желание да се върнат на пазара на труда на половин или на пълен работен ден, това е огромен резерв в пазар с пълен дефицит на работна ръка“, смята Първанов
Как да достигнем до тези кандидати? Кои са успешните примери в практиката на наемане на по-опитни работници над 55-годишна възраст? Вижте видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
преди 8 години Конкретизирай си мнението, защото така то обхваща почти всички млади хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години mirodes, стоят в БГ и работят, т.е. ТЕ СА В БИТКАТА, НЕ СА НИКАКЪВ РЕЗЕРВ. Всекидневно като оловния войник са на работното си място и са в голяма степен отговорни и лоялни.Поне 90% от тях имат квалификация, с която са добре дошли навсякъде.Въпрос на работодателите е дали те ще 'излязат от боя' и ще си намерят друго работно място, или ще останат в БГ.Защото самолет по самолет, микробус по микробус... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да внасят роботи, роботи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не им пречи да опитат пак! :) Може пък да намалеят бездомните кучета! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Е то веднъж вече внесоха виетнамци.Вместо да работят се занимаха с търговия на черно.Надали сега ще по-различно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Щели да внасят виетнамци! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Маави да *** проста гербаджийска, проклети да бъдете! Държавата, нацията унищожихте, дано в казана с катрана да се пържете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Има и такива,ама повечето стоят в България.Просто са голям набор.На тях се крепи производството в момента.Млади хора да бачкат по заводите няма.Чудно като се пенсионират хората на средна възраст кой ще ралботи? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Подценяваш ги, пич.Преди година някъде ми се наложи да ходя до Холандия по работа. Както се полага преди полет, поразговорихме се на летището. Кой къде, за колко, защо. Оказа се, че към 30-40% ще остават там на работа. Поне половината бяха възрастни хора, на които им е писнало да ги тъпчат и отиват на гурбет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Най-добри работници са,защото вече са се устроили и са съгласни да работят за по-малко пари.Млад човек или емигрира,или отива в София,но няма да работи за мизерна заплата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар