Ако не реализираме проекта АЕЦ Белене, губим стабилни цени на електроенергията в България и губим това, с което можем да допринесем за опазване на околната среда чрез нашата енергетика. Това мнение изрази Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на "Български атомен форум", в предаването "В развитие" с водещ Делян Петришки.
Ако се откажем навреме от реализирането на втора атомна електроцентрала, печелим стратегическо насочване на енергийния сектор в посока, която може да утвърди България като водещ енергиен център на Балканите, заяви от своя страна Юлиан Попов, старши политически съветник на Европейската климатична фондация и бивш служебен министър на околната среда и водите.
По-близо ли сме до вероятността от реализация на проекта АЕЦ Белене?
"За трети път сме по-близо. Първата стъпка бе извършена. Очакваме обявление на предпочитаните инвеститори, с които са свързани следващите стъпки от процедурата", твърди Станислав Георгиев.
Юлиан Попов обясни, че трябва да правим разлика между съществуваща ядрена енергия и новоизградена ядрена централа. "Цените са съвършено различни. Скептичен съм за намирането на сериозен инвеститор. Правителството твърдо е заявило, че инвеститор ще се търси само на основата на пазарен проект. Трябва да се съобразявам с цените на електричеството, които ще диктуват електрическия пазар в рамките на Европа - те са по-ниски от това, което една нова ядрена централа може да осигури", поясни той.
"Участието в България в проекта към момента не е малко. В обявената процедура се подчертава, че се очаква централа да не струва повече от 10 млрд. евро. Такава цена за два блока от хиляда мегавата в света няма", подчерта Станислав Георгиев.
"Цената ще върви нагоре, ако блоковете са в експлоатация 2027-2028 г.", уточни още гостът.
Според Станислав Георгиев нова атомна електроцентрала означава, че ще се стигне до сблъсък на възобновяеми мощности, които произвеждат неравномерна енергия, и атомна, която се произвежда постоянна, за която трябва да осигурява определена цена. "Този сблъсък доведе до фалита на много газови централи", подчерта той.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С


преди 6 години Айде да не бъдем голословни давам ти параметри и очаквам конкретни предложения - ако са работещи съм съгласен да ти платя хонорар . Та - активно потребление 100-120 кв.ч. , цикъл на производство 12-14 часа . От теб като компетентен по темата ВЕИ очаквам консултация отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Само дето на мен тия 30 кв до никъде не ме оправя - Така че леко с коментарите щот става дума за различни неща отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Мда дори пуснах линкове как съм го направил .... безплатно howto но винаги има т ъ п и. парчета.... в крайна сметка те се редят на опашката на касата на енергото. Казвам за нти път вече .... Бъглария може изцяло да мине на чиста енергия и да дори и през зимата :) 7 години практически опит :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години 30кв могат да се направят и на половина на твоята цена дори за под 15 хиляди лева. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Мда така е ... кервана си върви кучето лае а аз и този месец няма да ходя до енергото за да плащам за нещо което може да се вземе фий. Теоритиците нека плямпат, но аз вече 7 години не ходя до този офис :) ХА отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Хахаха... Днеска фоньо е на стероиди - нема спиране... :lol: Мене ме закова с дървения ток и бегах безславно.... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Както каза Станко в началото на 90-те "Викайте Грета" :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Теориите са едно , но това кой и какви технологии ще се навие да трансфериран у Бг е нещо различно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години То не бяха хипер инфлации , счетоводни книги и опряхме до ефтин хяб и тоалетна артия . Пфуууууууу дА ВИ Е.......... НИВОТО отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Хаххаха пак смешки и глупости ! Конкретика ? Нал си запознат със счетоводството ? Кеде са цифрите , как е платен Козлодуй ? Ми с бачкане на хората , накрая клиринга се закрива с 950 млн салдо признат като външен дълг и изкупен от Ореха за 15-16 цента за 1 усд номинал . Е това са фактите . Аман писачи . То бешехипер инфлация отговор Сигнализирай за неуместен коментар