Пазарното обединение на България с Румъния в сегмента "Ден напред" (SDAC) ще подобри възможностите да се противодейства на изкривявания на енергийните пазари в определени държави и условията за конкуренция. То ще увеличи ценовата еластичност, а българските потребители ще имат същите условия като цяла Европа. По-добрата свързаност е предпоставка за нови инвестиции в енергийния сектор на страната, особено във ВЕИ. Това заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Мартин Георгиев, председател на АТЕБ и прокурист на "Алпик Енергия България".
Припомняме, че на 27 октомври бе първият ден на за търговия в режима на пазарното обединение с румънската енергийна борса, а в четвъртък започнаха доставките.
"Свързаността подобрява условията за нови инвестиции - особено при новите тенденции за ВЕИ инвестиции, тъй като не ограничава териториалното разположение на инвеститорите", обясни гостът.
По думите му един инвеститор във фотоволтаици би предпочел Гърция пред Румъния, защото там има повече слънчеви дни годишно и съответно по-голямо производство.
"Когато има свързаност на пазарите, реално инвеститорът ще получава честна цена, която е валидна както в Румъния, така и в Гърция. Самата локация за инвестиции не е толкова важна. Пазарът в България е с излишък на електрическа енергия, което притеснява новите инвеститори - тази добра свързаност и този достъп до общия енергиен пазар ще бъде стимул за нови инвестиции, което цялостно ще помогне за намаляване на цените", каза Георгиев.
Той подчерта, че производството и пазара в България са силно зависими от държавните дружества, които държат около 85% от свободния пазар. "В миналото е имало подозрения, че това води до изкривявания, които ще бъдат много омекотени с това пазарно обединение, тъй като няма да сме зависими само от ситуацията в България, а ще бъдем свързани към целия европейски пазар", добави той.
Целия разговор може да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Жълт код за жега в 14 български области
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
преди 4 години Тоя категорично е енергиенидиот.Хора нямащи и един ден реален стаж в енергетиката тръгнаха да раздават мнения наляво и надясно ката ден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар