Забравете БРИКС. Това съветва самият автор на абревиатурата Джим О'Нийл. Съкращението включва в себе си първите букви на определяните като най-бързо прогресиращите страни – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка (от 2010 г.).
По думите на бившия експерт от Goldman Sachs време е да насочим поглед към новите звезди на небосклона – МИНТ (Мексико, Индонезия, Нигерия и Турция).
Въпреки продължаващата криза в развития свят най-големите развиващите се икономики вероятно няма да успеят да се възползват пълноценно от шанса си. Това ще отвори път на по-малките, но по-бързо прогресиращи държави, които под една или други форма продължават да търсят мястото си на световната карта.
Според проучване на Bloomberg Global от последното тримесечие на 2013 г. най-малка привлекателност за инвеститорите в момента предлага Индия, следвана от Бразилия, Русия и Китай. За сметка на това все по-предизвикателни се оказват развитите пазари, като САЩ и Европейския съюз (ЕС).
Броят на респондентите, които гледат на ЕС като един от двата региона с най-добрите възможности за инвестиции, се е увеличил до 34% – най-добрият резултат от 2009 г. насам. 51 на сто от анкетираните пък се изказват в подкрепа за САЩ.
Очакванията за свиване на стимулите в САЩ, които в крайна сметка се материализираха в края на 2013 г., причиниха значителни щети на капиталовите потоци към развиващите се пазари. Някои от националните валути достигнаха невиждани досега дъна, като най-голямо отстъпление бе отчетено при индийската рупия и турската лира. Като други проблеми с особена важност в развиващия се свят може да бъдат причислени ниските инвестиционни нива в Бразилия, както и прекомерният кредитен растеж в Китай.
Сред проблемите за страните от БРИКС е и бурният растеж на разходите за наемане на работници. Това доведе до изтегляне на много от чуждестранните компании, най-вече от САЩ, които върнаха обратно производството си на родна територия. По този начин от една страна стимулираха заетостта в собствените си страни, а от друга – съкратиха транспортните си разходи.
Какво обаче е бъдещето пред БРИКС? Възможно ли е друг играч да измести големите развиващите се сили? Повече по темата може да научите от разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air c Димитър Вучев от Investor.bg!


Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
Тайната на спокойния понеделник: Ритуал за щастлива седмица