Русия не обсъжда възможността за изграждане на газопровод по дъното на Черно море през България, съобщи пред журналисти министърът на енергетиката на Русия Александър Новак, цитиран от РИА Новости.
"През България не се обсъжда сега, нямаме "Южен поток", заяви Новак.
Той съобщи също, че в рамките на един-два месеца Русия и Турция трябва да подпишат междуправителствено споразумение за "Турски поток", така че към края на 2019 година да бъде готова първата тръба на газопровода, която ще доставя газ за турските потребители.
"С турските партньори обсъждаме конкретни стъпки за реализацията на този проект. Разработихме "пътна карта", която е предадена на турските партньори, създадена е специална работна група, разработен е проект за междуправителствено споразумение", заяви той.
"Газпром" и Турция се разбраха да активират работата по "Турски поток" преди няколко дни.
Плановете за "Турски поток" първоначално предвиждаха изграждането на газопровод по дъното на Черно море с четири тръби - всяка с капацитет от 15,7 млрд. куб. метра природен газ годишно. Първата тръба трябва да захранва турския пазар, а останалите - Европа.
След срещата на руския президент Владимир Путин и турския Реджеп Ердоган в началото на август обаче стана ясно, че най-вероятно проектът ще има само две тръби. Работата по първата може да започне незабвно, но за втората, която ще обслужва ЕС, Москва се нуждае от много твърди гаранции от Брюксел.
„Южен поток“ беше замразен от Владимир Путин по време на негова визита в Анкара през 2014 година. Официално заявление от руската страна до европейските партньори по проекта за спирането на проекта така и не бе изпратено.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
преди 9 години Рашките са големи наивници ако смятат ,че на Турция ще и се размине. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Как ще инвестираш в държава която върви по стъпките на Ирак и Либия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ех инвестор, какви "червени бабички" са те налазили! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Русия и Турция имат интерес да развиват Евро-Азийското сътрудничество (от което България ще печели, защото е централно позиционирана за такова). САЩ (и западноевропейците) имат интерес те да са в центъра (когато България ще бъде превръщана в транспортен коридор и провинциална територия с евтино емигриращо население). За все повече умници тука това е трудно да бъде схванато, заради което и все повече няма да има мАтриал, т.е. в хорът пойните птички ще бъдат окончателно заместени с бойковчета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Еми казА човека , това е ...айде мирясвай вече , че ми писнА от откачалки !Има една българска мъдрост / понеже си чужденец и не я знаеш / :" Битият - бит , еВаният - еВан ! " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Путин окончательно решил крымчан надежды на нормальную жизнь!!http://sprotyv.info/ru/news/yug/putin-okonchatelno-reshil-krymchan-nadezhdy-na-normalnuyu-zhizn отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години каква е разликата ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тъпчо,само *** може да сравнява Ейпъл с помешчиците от Газпром.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Руснаците не обичат да си има вземане-даване със слаби и лавиращи партньори (които нямат думата или не могат да си я отстояват)!http://***.theguardian.com/politics/2016/sep/03/europe-weaker-because-of-brexit-says-russian-deputy-prime-ministerВижте (за сравнение) как реагира Ирландия срещу решението на Евросъюза за таксите на Ейпл (застана зад Ейпл и каквото и да стане, ще има бъдещата подкрепа/бизнеса на Ейпл).Ако човек иска да има, то той трябва да се бори да си отстоява интересите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар