Несъгласие с решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за цената на газа от 1 април, изрази общественият доставчик "Булгаргаз" по време на открито заседание в регулатора. От компанията заявиха готовност да съдят Комисията, ако техните възражения не бъдат взети предвид.
В началото на март от "Булгаргаз" поискаха повишение на цената на газа през второто тримесечие с 4,85% до 369,99 лева за 1000 куб. метра. Докладът на работната група обаче не потвърждава това искане.
По време на заседанието днес стана ясно, че от "Булгаргаз" не са съгласни с изчисления коефициент за очакваната калоричност на природния газ през второто тримесечие. Иван Иванов, който е ръководител на дирекция "Лицензионна дейност" в компанията, каза, че работната група няма единен подход при определяне на калоричността през последните тримесечия.
В компанията имат въпроси и относно изчисления надвзет приход от 5,5 млн. лева от минали периоди. Това води до отрицателна корекция от 7,84 лева за 1000 куб. метра от цената, която предлага "Булгаргаз" за второто тримесечие.
В регулатора не признават и разходи за покупка на газ за балансиране през четвъртото тримесечие, чиято стойност е 3 млн. лева.
Ако КЕВР не преразгледа решението на работната група, паричният поток на газовата компания ще бъде нарушен и ще има проблем при нагнетяване на количества газ в находището в Чирен, обясни още представителят на компанията Иванов.
Закритото заседание на регулатора, на което ще бъде обявена окончателно цената на газа за второто тримесечие, ще се проведе на 30 март.
Пред журналисти председателят на КЕВР Иван Иванов обясни, че надвзетият приход от страна на "Булгаргаз" за 2017 година е общо около 18 млн. лева, тоест след направената корекция остава още резерв от около 13 млн. лева. На тази база е взето решение да не бъде одобрено искането за повишаването на цената на газа с 4,85%, както поиска "Булгаргаз", а с 2,6%. Това увеличение няма да се отрази върху цената на топлинната енергия или на електроенергията, произведена по комбиниран способ от топлофикациите, гарантира той.
Председателят на комисията обясни още, че решението на КЕВР за цената на газа е с предварително изпълнение и от 1 април цената ще бъде тази, определена от регулатора на 30 март. Той отказа да коментира предложението на омбудсмана Мая Манолова всеки да може да подава жалби в съда срещу ценови решения на енергийния регулатор.
Председателят на КЕВР направи коментар и във връзка с очакваните искания на енергийните дружества за новия ценови период - от 1 юли. Дружествата трябва да внесат в Комисията своите заявления до 31 март, а Иванов беше категоричен, че няма да допусне необосновано повишение на цената на тока на регулирания пазар. "Признаваме само такива разходи, които са икономически обоснован", каза още той и допълни, че Комисията защитава интереса на потребителите.
През последните три години цената на електроенергията за бита е била повишена с общо 2,5%, или с по-малко от 1% на година, изчисли още той.
"Булгаргаз" заплаши да съди КЕВР заради ценовото решение за газа от 1 април
Енергийният регулатор няма да допусне необосновано повишение на цената на тока, обеща председателят Иван Иванов
14:32 | 26.03.18 г. 1
Снимка: Архив Ройтерс
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 11% през първото тримесечие
-
Икономист: Опитите за административен контрол върху цените могат да имат обратен ефект
-
„Бъдещето: От образование до кариера“ поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
-
"Доверие ОХ" вписва в устава възможност за увеличение на капитала до 75 млн. евро за 5 години
-
Кевин Уорш вече няма добра причина да понижи лихвените проценти
-
Европейските фондови борси потъват в сянката на инфлацията и кризата във Великобритания
-
Русия крие подводници в Камчатка с мрежи срещу дронове, Киев обяви успехи около Харков
-
ОАЕ ускоряват строителството на петролопровод, който заобикаля Ормузкия проток
-
Кадър на деня за 14 май
-
Владислав Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
-
"Адванс Терафонд" е продало над 1700 дка земеделски земи през април
-
Проектът за модернизация на пътя Видин – Ботевград ще бъде приоритет в бюджета
Най-четени новини
-
Заглушаване на сигналите пропуква блокадите на Ормузкия проток
-
Русия крие подводници в Камчатка с мрежи срещу дронове, Киев обяви успехи около Харков
-
Корабите по фериботната линия Варна – Батуми вече са два
-
82% от хората в еврозоната подкрепят еврото, в България делът им нараства до 55%
-
Министерството на финансите преотвори за трети път емисия 10-годишни ДЦК
-
План на Турция за морските зони може да подхрани напрежението в Източното Средиземноморие
-
Зеленски подписа указ, позволяващ провеждането на парада в Москва на 9 май
-
САЩ мълчат за удари по американския бизнес в Украйна, Киев плаща цената на примирието
-
ОАЕ ускоряват строителството на петролопровод, който заобикаля Ормузкия проток
-
Руски съд е разпоредил конфискация на империята на селскостопанския магнат Вадим Мошкович
-
Кадър на деня за 21 април
-
В Русия виждат, че с отстъпките на САЩ петролните терминали горят повече
-
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
-
Китайският електромобил се превръща в продукт за еднократна употреба
-
Втората национална програма за саниране ще включва и подмяна или ремонт на асансьорите
-
Преработката на руски петрол пада до нивото от 2009 г., Русия няма нужда от Киев за примирие
-
Руснаците все повече усещат войната - пожарът в Туапсе създава екокатастрофа в Черно море
-
Забравете ChatGPT и Claude – голямото вълнение в AI се случва другаде
Коментари
Финанси виж още
-
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 11% през първото тримесечие
-
"Доверие ОХ" вписва в устава възможност за увеличение на капитала до 75 млн. евро за 5 години
-
Кевин Уорш вече няма добра причина да понижи лихвените проценти
-
Европейските фондови борси потъват в сянката на инфлацията и кризата във Великобритания
-
SOFIX затваря с ръст трета поредна седмица
-
„Браво Пропърти Фонд“ ще изплати по още 0,04 евро брутен дивидент на акция


Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Опасна ли е концентрацията на власт в ръцете на премиера?
Вицепремиерът Пеканов: Ситуацията с ПВУ е критична, едва 50% от парите са усвоени
Мъж е стрелял с въздушен пистолет по младежи в столичния кв. "Надежда"
Ейса Гонсалес се обясни в любов на Григор Димитров
Манолова: Заради надценките цените са безобразно високи, потребителите са смачкани
преди 8 години Едни карабатаци , получили се като резултат от новината, че ГАЗПРОМ демонтира тръбите си, които трябваше да подават газ към ГАЗОПРОВОДА, който турската компания СЕТГАЗ строи Газова връзка между Турция и България не е по вкуса на РАШКИТЕ. За тях газопреносния център трябва да е не ТУРЦИЯ , а ГЪРЦИЯ. ТОЗИ ПЪТ БОРИСОВ И ПРИЯТЕЛЯ МУ ТАЙПИ ГРИЗНАХА ДРЪВЦЕТО. Има за какво да *** рани! отговор Сигнализирай за неуместен коментар