IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

М. Трифонова: Ако ЕС приеме ядрената енергия, преходът ще се оскъпи с близо 50%

Около 60% от общините в България работят по програми за развитие на ВЕИ, но реално повечето от тях не отчитат напредък, посочва експертът

08:19 | 06.02.20 г. 9
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Мария Трифонова</em></p>

Мария Трифонова

Таксономията за „зелено финансиране“, която също се дискутира в ЕС, строго дефинира проектите, които имат потенциал да бъдат определени като „зелени“ или „чисти“, както и онези, чието подпомагане ще бъде блокирано. Какво влияние може да окажат тези мерки върху българската енергетика при положение, че основните енергийни проекти на национално ниво са свързани с природен газ и ядрена енергия?

Целта на европейските средства, заделени за „зелено“ финансиране, е да стимулират инвестиции в устойчиви проекти, които имат за цел да трансформират енергийноинтензивните региони. Тук не става въпрос просто за замяна на едни енергийни източници с други в енергийния микс, а за цялостна системна промяна, базирана на иновации, ефективност, прозрачност и ниско-въглеродни решения.

Европейската комисия планира преходът към климатична неутралност в Европа да се базира на широк спектър от енергийни технологии и системни решения, като инвестициите в газови проекти и инфраструктура са все още в обхвата на „зеленото финансиране“, тъй като природният газ се счита за необходим източник на енергия в предстоящия преходен период, а изградената газова инфраструктура би могла да се използва в бъдеще за пренос на нисковъглеродни газове като биогаз и синтетичен газ.

По отношение на ядрената енергия, въпреки дискусиите в последните месеци, ЕС отказа да подпомага инвестиции в изграждането и извеждането от експлоатация на нови атомни централи не само заради евентуални катастрофи като в АЕЦ „Фукушима“, но и заради липсата на устойчиви и икономически изгодни решения на проблема със съхранението на радиоактивни отпадъци. Страните членки, които възнамеряват да развиват такива проекти, ще трябва да калкулират в инвестиционните си сметки и разходите, както и рисковете, свързани с управлението на радиоактивното „наследство“. Включването на ядрената енергия в обхвата на „зеленото финансиране“ би означавало за ЕС увеличение на средствата за енергиен преход с почти 50%, а изграждането на нови проекти ще отнеме твърде много време.

Според ЕС планираните инвестиции във възобновяема енергия в Съюза изискват около 180 милиарда евро годишно, за да се постигнат целите за намаление с 40% на парниковите газове до 2030 г. Френската ютилити компания EdF съобщава, че само обновяването на ядрените съоръжения на Франция ще струва почти 100 милиарда евро до 2030 г.

Така че европейските зелени политики не стимулират, но и не пречат на България да развива проекта за нова ядрена централа, но те предлагат финансова и експертна подкрепа за реализирането на други по-бързи и по-гъвкави, а вероятно и по-разходноефективни решения.

Всички сме свидетели колко по-динамичен става енергийният бранш в цял свят през последните години. Енергийната карта в региона също се променя с доста интензивно темпо през последните години. Поради напредващата свързаност на енергийната инфраструктура и пазари българската енергийна система вече трябва да се разглежда като част от регионалната такава, предвиждайки търсенето и предлагането на регионалните пазари. С това параметрите, на които се базират инвестиционните планове на мащабни енергийни проекти, стават все по-несигурни в краткосрочен план. В този ред на мисли, искам да подчертая необходимостта от политически решения, основани на факти, за което и партньорството и координацията между създателите на политики, експертите от енергийния бранш, академичната и научна общност стават все по-значими.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:32 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 1
vladtepes
преди 4 години
Зимата в Kodiak е доста мека, температурите през зимата обикновено са близки до нулата, снежната покривка често е нестабилна и се задържа около 30 дни в годината сумарно. Мокрият сняг не е рядкост както и леденият дъжд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 3
zelka007
преди 4 години
аве ей ... знаеш ли къде е kodiak ?!? там НЯМА сняг сигурно 3 месеца в годината :))) ... я виж колко и каква инфраструктура има включена , че даже има и ракетен батальон (ей сега го прочетох :))) ) ... 99% от захранването е възобновяеми източници ... аман от небивалиците дето дуднеш ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 4
fon
преди 4 години
А в Чернобил имаше ли цунами? И защо все само с АЕЦ стават тези огромни аварии? И заслужава ли си заради жалките 10% ток които дават АЕЦ в света да се поемат тези огромни щети?Иначе статията е наистина изключително неясна и въпросната асистентка е добре вместо да залива хората с някакви бози да се опитва да обяснява нещата на хората и на студентите просто и ясно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 3
zelka007
преди 4 години
и технически и организационно има решение ... ето един пример ... това че унас не е популярно не значи че го няма ... :)))https://***.pv-magazine-australia.com/2018/11/05/community-tesla-battery-trial-kicks-off-ahead-of-schedule-amid-overwhelming-interest/на доста места по света се експериментира по този начин ... регулаторната рамка със сигурност трябва да се пипне ... дамата от университета точно това коментира ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 2
Императорът
преди 4 години
Съгласен съм с вас: става дума за едно голяяяяяяямо... гувичене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
studioaa
преди 4 години
Тази статия звучи сякаш правителствата страдат от дефицит на пари и те трябва да работят много здраво за да заслужат всеки лев приход. Действителността обаче е друга - правителствата се финансират с предимно с печатане на неозбечени пари и инфлация и реално правителствата са довели цената на парите до абсолютната 0. Когато парите имат стойност 0 като сега скъпо и евтино и са безсмислени квалификация защото и много умножено по 0 е същото като 0.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
дядя Вова
преди 4 години
"Не мога (признавам си) да си го представя и като техническо и като организационно решение. "То и не трябва, трябва само да си представиш схемата за крадене....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 0
IQ96
преди 4 години
като предоставят достъп срещу заплащане и на оператори, които пък предлагат агрегираните количества неизползвана енергия като резерв за първично регулиране на пазарен принцип.Тези оператори ще са едни гооолеми акумулатори и ще ни продават на пазарен принцип??? Не мога (признавам си) да си го представя и като техническо и като организационно решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 7
Императорът
преди 4 години
Кокошко ошашавена: това че в моментът ти отговарям на буламачите е само и единствено на презрените от теб енергии - въглеродната и атомната - защото ако разчитахме на ВЕИ - в момента щях да мръзна без ток и нямаше дори да мога да ида на работа !!! И това е ПРЕПОДАВАТЕЛ в университетът, боже господи !!! Впрочем явно по-голяма заплатка взема от друго място - откъдето и се плаща да дрънка небивалици. Все още чакам някой да ми обясни - ЗАЩО т.нар. "биогаз" е "екологически", а истинският, дето е турнат в земята от Главното програмистче за наше удобство е "неекологически". Що за идиотия: вместо да горим метанът, който си имаме като залежи, да сеем растения, за да произвеждаме пак такъв метан - вместо да отглеждаме храна? Впрочем не е идиотия за тия, дето ще усвояват милиарди за целта !!! Фукушима - всички знаем защо стана аварията там - централата устоя на изключително силното земетресение, но бе залята от цунами !!! В районът на Белене и Козлодуй досега никой не е видял цунами обаче...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още