IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Преглед на печата за 24 юни

08:10 | 24.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Антирекорд - вече над половината от обществените поръчки са с нарушения

В. Сега

Положението с обществените поръчки в България става все по-лошо, разкрива отчетът на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за 2018 г. Това са най-лошите данни за последните пет години, коментират експертите на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Миналата година АДФИ е проверила 1204 поръчки на стойност близо 1.39 милиарда лева. В 614 от тях - за  729 милиона лева, са установени различни по тежест "дефекти". Тоест във всяка втора процедура има нередности и нарушения. Като се има предвид, че държавният бюджет харчи над 44 милиарда лева годишно и че ЕС налива също милиарди в България по оперативните програми, това означава, че държавни ведомства и общини харчат неефективно и не по правилата огромни средства на българските и на европейските данъкоплатци.

ДПС се отметна от намаляването на партийната субсидия

В. Сега

Съдбата на лансираното от ГЕРБ намаляване на партийната субсидия от 11 лева на 1 лев става все по-неясна. След като в петък депутатите отложиха окончателното приемане на промените в Закона за политическите партии, а премиерът лично обеща от Брюксел да свика заседание на управляващата коалиция във вторник, вчера от ДПС се отметнаха от договорката с управляващите, включваща орязаните субсидии да се заместят с неограничени дарения от фирми.

Намаляването на субсидията, както и възможността за външно финансиране на партиите без определен таван и за осигуряването на безплатни офиси от държавата и общините бяха одобрени от бюджетната комисия на парламента в четвъртък с промени в Закона за държавния бюджет и трябваше да бъдат одобрени окончателно в петък. Заради процедурен "пропуск" от страна на шефката на комисията Менда Стоянова, която не е предоставила на депутатите протокола от заседанието, до гласуване не се стигна. Това веднага породи съмнения, че предстоят нови договорки.

ЕК поиска да въведем изцяло пазарни цени за тока

В. Сега

Енергийните планове на България са хаотични, числата са разбъркани, а източниците на финансиране - неясни. Страната не казва точно как ще успее да се пребори с енергийната бедност, как ще направи по-чист въздуха, използвайки за отопление или охлаждане чисти енергии. В същото време газовите планове изостават, а разнообразяването на източниците все още е в бъдеще време.

Това се разбира от доклада на ЕК за това доколко българският проект на национален план "Енергетика и климат" до 2030 година, оповестен през миналата седмица, е адекватен, оповестен през миналата седмица. Той е важен, защото на тази база ще бъде обновена и Енергийната стратегия на България до 2050 г.  До голяма степен именно тя ще предопредели как ще се развива страната ни в идните десетилетия. Брюксел изтъква, че трябва да преминем към пазарни, а не регулирани цени на тока - критика, отправяна многократно през годините и от Световната банка.

Черноморската банка пусна нови облигации за 400 млн. долара

В. 24 часа

Черноморската банка за търговия и развитие, на която България е акционер, емитира нова емисия облигации на стойност 400 млн. долара.

Тази емисия е част от програмата на банката за набиране на 1 млрд. евро. Сегашната емисия е с петгодишен матуритет и фиксиран купон от 3,5%, платим на шестмесечие. Получените разходи за финансиране на банката са с повече от 150 базисни пункта по-ниски от последната петгодишна емисия облигации на банката за 500 млн. долара, пуснати през май 2016 г. “Постъпленията от сегашната емисия ще бъдат използвани за подкрепа на амбициозния ръст на портфейла на банката и на бизнес целите, посочени в нейната средносрочна стратегия за периода 2019-2022 г.”, казаха от черноморската банка.

Затягат търговията с финансови инструменти

В. 24 часа

По-строги изисквания към инвестиционните посредници предлага с промени в Закона за пазарите на финансови инструменти финансовият министър Владислав Горанов.

Проектът за промени е обявен за обществено обсъждане. Той предвижда изрични забрани за нерегламентирана търговия с финансови инструменти. Агенти, които предлагат финансови инструменти, пък вече задължително ще се регистрират в Комисията за финансов надзор

Глад за берачи срина износа на билки с 1/3

В. Монитор

Страната ни е изнесла под 10 000 тона билки през 2018-а, което е с 1/3 по-малко от предходната година. Това обясни пред „Монитор“ председателят на Българската асоциация на билкарите и гъбарите Иван Цицелков. Той изтъкна, че сезонът е изключително тежък за бранша, тъй като вече трети месец дъждовете у нас не спират.

„През това време много от билките не се събират, а тези, които могат, се сушат трудно. В сравнение с миналата година реколтата на всичко се бави с около 20 дни. Съответно и събраните количества са наполовина. Заради валежите най-вероятно билките ще са и с лошо качество - със силно влошени органолептични показатели и лоша микробиология“, коментира Цицелков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още