Борсовите индекси приключиха днешната търговска сесия на отрицателна територия, като SOFIX се понижи с 0,47 пункта, или 0,05%, до 866,88 пункта, докато BG40 загуби 0,06 пункта, или 0,04%, до 140,11 пункта.
“Днешната търговия не грееше с някакви изненади и индексите останаха сравнително непроменени. Продължава засиленият интерес към компенсаторните инструменти – тенденция, трудно намираща покритие с развитието около тях. По-оживена търговия наблюдавахме и при холдингите, в чиито консолидирани отчети пазарът предпазливо вярва. Крахът на доверието започна от тях и нормално е именно те да помогнат да се излезе от това състояние. Предстоящите увеличения на капитала на няколко дружества ще позапълнят известна празнина във възможностите за инвестиране, но това далече не може да бъде определено като решение“, каза за Investor.bg Красимир Атанасов от ИП Елана Трейдинг АД.
Акциите на Булгартабак-холдинг АД и ДЗИ АД бяха в основата на днешното понижение на SOFIX, като книжата на тютюневия холдинг загубиха 1,69 на сто до 28,51 лв., а тези на застрахователното дружеството отчетоха спад от 0,58 на сто до 89,48 лв.
При изтъргуван обем от над 103 хил. броя книжата на Българска телекомуникационна компания АД загубиха 2,71 на сто до 10,05 лв. средна цена, като сделки бяха сключени на нива от 10,05 и 10,19 лв.
Една от най-активно търгуваните емисии днес бе Българска роза – Севтополис, където бяха прехвърлени над 26 хил. броя на цени между 5,60 и 5,99 лв. Средната цена отчете ръст от 1,96 на сто до 5,73 лв. Вчера стана известно, че дружеството е погасило задълженията си по преоформените в държавен дълг кредити по ЗУНК в размер на 8 013 793.84 лв.
С 2,96 на сто поскъпнаха днес акциите на Кремиковци до средна цена от 17,40 лв., като сделка бе сключена и на ниво от 18,00 лв. Софарма добави едно на сто към пазарната си капитализация до 8,10 лв. за акция. Мажоритарният собственик на фармацевтичното дружество Елфарма АД е намалил дяловото си участие до 76,587 на сто, след като Gramercy Emerging Markets Fund - Gran Cayman е придобил 5 млн. акции, или 7,5758% от капитала.
При изтъргуван обем между 19 и 20 хил. броя акциите на Синергон Холдинг и Доверие Обединен Холдинг поскъпнаха съответно с 0,51 и 0,54 на сто до 5,97 и 3,72 лв., а тези на Стара планина Холд добавиха 1,47% до 15,23 лв.
Компенсаторните инструменти приключиха борсовата сесия на положителна територия, като най-голям ръст отчетоха жилищните компенсаторни записи, добавили 2,05 на сто до 67,75 процента от номинала. С 1,96 на сто поскъпнаха поименните компенсационните бонове до 67,71 на сто, докато компенсаторните записи отчетоха ръст от 1,54 на сто до 67,25 процента от номинала.
Общо 972 сделки бяха сключени по време на днешната борсова сесия, а оборотът възлезе на 3,984 млн. лв., в сравнение с 3,89 млн. лв. за предходната сесия.


12 души са загинали при 291 тежки катастрофи от началото на годината във Варненско
Варненско лято беше открито с протест на творците от ТМПЦ
ЕРП Север стартира услуги по агрегиране чрез своята Виртуална електроцентрала
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието
Нито Иран, нито САЩ искат Ормуз да остане затворен
Може ли петролът да падне на $40
Кои индустрии в ЕС са в риск от китайския внос
София може да обнови жълтите павета при политическа воля и по-малко бюрокрация
AI стилистът може да сложи край на въпроса „Какво да облека?“
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Спипаха 21-годишен да "хвърчи" с 200 км/ч по пътя Пловдив - Пазарджик
Въвеждат нов данък върху недвижимите имоти в Гърция
Българските пътища: Безсмислени знаци, тесни магистрали, слаби мантинели
Синдикат иска 4,8% от БВП за образование и 125% заплата за учителите от средната