Първа копка на завод за електронно оборудване с белгийки капитатал бе направена вчера, 22 юни, в село Царацово. То се намира на 15 минути път от Пловдив и на няколко километра от автомагистрала Тракия. Инвеститор е Телевик България. Седалището на компанията майка Телевик НВ груп е в град Изегем, Фландрия. От общината на селото и частни лица е закупен терен от 5 000 кв. метра.
Инвеститорът в лицето на съсобственика на компанията Томас Ферщраен категорично отказа да назове цената, на която е спазарен теренът, но заяви, че първият етап на строителството до края на тази година ще бъде от 1 500 квадратни метра производствени площи. Старите стопански постройки върху терена ще бъдат съборени. Още от догодина се предвижда разширение на производственото пространство.
Само за строителството до края на тази година ще бъдат вложени 600 хил. евро. Ферщраен подчерта, че строителството не е най-скъпата част от инвестицията в Царацово. Най-много средства ще погълне оборудването.
Първият етап на проекта трябва да бъде завършен до края на тази година.
Досега Телевик България е работела в помещения, взети под наем от козметичната компания Ален Мак. Произвежда високотехнологични и скъпи продукти за болнично обзавеждане, транспортни и комуникационни системи, а също и системи за мултимедийно обучение. Работи съвместно с големи компании като Сименс. На пловдивска земя дружеството стъпва през 2000 г. Започва работа само с няколко души, колкото да разбере дали може да развие производство. Сега в Телевик България работят 40 души. Изпълнителният директор на фирмата Георги Стремски съобщава цифрата с уговорката, че при подобно високо технологично производство работната ръка е малко. Както и фактът, че в Телевик България работят няколко души от Царацово. След завършването на новата работна база броят им ще достигне 50-60 души.
През миналата година износът на Телевик България е бил 1 милион евро. През последните няколко месеца обаче експортът е толкова, колкото за предишните две години, съобщиха от ръководството на компанията.
В първата копка на новата производствена база на Талевик България се включи и посланикът на кралство Белгия у нас Филип Беке.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара