fallback

Любомир Дацов: България произвежда малко и скъпо заради години грешни политики

За да се пребори инфлацията, трябва да се вдигне ДДС, а не да се намали, заяви финансистът

13:43 | 07.03.23 г. 6

Заради високата инфлация служебното правителство „Донев 2“ въвежда ежедневен механизъм за наблюдение и контрол по цялата верига на доставките на храни – от производителя до щандовете в магазините. 

"За да намалим инфлацията, трябва да ограничим потреблението", заяви по тази тема финансистът Любомир Дацов по БНТ. Той напомни, че инфлацията е следствие на завишено потребление и прекалено много доходи в хората, напомпани от мерките заради Covid, политиките на централните банки и формирането на дефицити от правителствата за подпомагане.

Финансистът смята, че трябва да се ограничи потреблението, но посочи, че политиците не искат да прилагат съответните мерки, защото те не са популярни.

 

Бившият заместник-министър на финансите е убеден, че не е работа на министерство да прави ценообразуване. "Години наред сгрешени политики в икономиката и земеделието дават своя резултат сега. България произвежда относително малко за капацитета, който има, но скъпо, и това е проблемът", каза още той. Дацов риторично зададе въпроса къде се изливат милиардите и колко ферми са създадени от земеделското министерство.

Що се отнася до търговските вериги, финансистът е на мнение, че те са създали повече ферми и повече производствен капацитет, защото „работят с доставчиците и ги развиват“. Той напомни, че част от веригите са и най-големите износители на храни от България.

Дацов посочи, че 60% от търговския оборот се извършва от малки и средни магазини, които са между 60 и 70 хиляди като фирми.

Той е категоричен, че трябва да се обърне внимание повече на мерките, свързани с инфлацията, както и на политиките, свързани с данъците.

"Цялата работа на ниво правителство обикновено опира до определен материален интерес. Трябва да се вземат истински мерки в момента. С идващата инфлация трябва да има бюджетна политика, която да обере дефицитите", препоръчва финансистът.

Според Дацов политиката в земеделието създава повече неравенства. „Съсредоточаването на всичките средства в едни 15% от земеделците е всъщност най-голямото изкривяване", заяви финансистът и настоя да се публикува аналитичен доклад, на чиято база да се вземат решенията.

По думите му последните две години повечето политици искат да са „много добрички с хората“. „Не искат да правят правилните неща, а те са свързани с реформи. За да пребориш инфлацията, трябва да вдигнеш ДДС, а не да го намалиш", категоричен е той, и обясни, че така се постъпва при криза.

Дацов предупреди, че само за февруари дефицитът в бюджета е 720 млн. лева, без да има сериозни капиталови разходи, което на годишна база може да достигне 6-7 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:46 | 07.03.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още