fallback

Ще се превърнат ли санкциите срещу Русия в заплаха за световната доминация на долара?

Усилията на Москва да продава стоките си под ограниченията едва ли ще подкопаят щатската валута, но санкциите като цяло могат да донесат проблеми

10:37 | 09.03.23 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Периодично доминацията на долар в световната търговия е поставяна под въпрос, но досега щатската валута устоява, заради удобството, което предлага, пише Ройтерс в анализ. Дали сега превъзходството на долара ще бъде подкопано, при това от наложените от Запада санкции срещу Русия?

Преди няколко дни стана ясно, че Индия вече не плаща в долари за доставката на руския петрол. Страната е един от трите големи потребители на тази суровина след ограниченията, които бяха наложени, след като Москва започна своята война в Украйна. Страната официално не се присъедини към западните санкции, но ги спазва - банките са много внимателни да не попаднат под вторични ограничения, твърдят източници на Ройтерс

Индия купува 16 пъти повече петрол от Русия заради ниската му цена. Сериозен ръст на доставките през последните месеци отчитат още Турция и Китай.

Търговията с руския петрол се извършва вече с алтернативни валути - Индия например плаща в дирхами (валутата на Обединените арабски емирства), други използвани валути са руски рубли или юани. Има данни, че Индия подготвя и схема за плащания с рупии, ако в следващите месеци използването на руски рубли бъде санкционирано под някаква форма.

Източници на Ройтерс посочват, че става въпрос като цяло за трансакции в обем на няколкостотин милиона долара в последните три месеца. Основно плащанията в алтернативни валути при търговията с Русия са по отношение на доставките на енергийни суровини.

Агенцията допълва, че спрямо информацията, която е получила, базирани в Дубай търговци, "Роснефт" и "Лукойл" са използвали "прикритието" на търговията с алтернативни валути и са продали нетрадиционни за пазара сортове руски петрол при цена над 60 долара за барел, какъвто е таванът, определен от Запада. Става въпрос за много ограничени количества и изглежда те не нарушават западните санкции, защото услугите се извършват от алтернативни компании - например руски застрахователи , допълват още източниците на Ройтерс.

Плащанията в алтернативни валути беше подкрепено от една от руските банки - Банка МТС, но през миналия месец тя беше включена в списъка със финансови институции под санкции от страна на Великобритания и САЩ и сега търговците търсят други варианти.

Според анализатори краткосрочните усилия на Русия да продаде петрола и газа си, които са основен източник на доходи за руския бюджет, едва ли са заплаха за доминацията на долара. Но санкциите като цяло могат да променят финансовата система на Запада, смята Даниел Ан, бивш сътрудник в Държавния департамент на САЩ.

Преди месеци от Международния валутен фонд (МВФ) също коментираха, че санкциите ще насърчат по-малките търговски блокове да използват алтернативни валути. Щатският долар ще остане глобална валута, но фрагментация е напълно възможна, смята зам.-управляващият директор на фонда Гита Гопинат пред Financial Times

Според анализатора и бивш съветник на руската централна банка Александра Прокопенко за много руски компании, дори и тези извън санкциите, доларите се превърнаха в "токсичен актив". Причината са прекалено строгите проверки, които минават трансакциите, водещи до временни блокирания и забавяния на плащанията.

По тази причина и Русия опитва да изгради нови финансови връзки със своите клиенти. Например най-голямата индийска банка State Bank of India има сметки в чужда валута в руски банки и обратното - много руски банки отвориха подобни сметки в Индия, за да облекчат търговията помежду си.

В САЩ нямат опасения, че доминацията на долара ще бъде подкопана. Още в началото на войната, когато започнаха да бъдат налагани санкции срещу Русия, американският финансов министър Джанет Йелън беше категорична, че заплахи няма. "Не мисля, че доларът има някакъв сериозен конкурент, и едва ли ще има такъв още дълго време", допълни още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:41 | 09.03.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още