През първото полугодие на 2023 г. от България са изнесени стоки на обща стойност 44,43 млрд. лв., което е с 3,1% по-малко в сравнение със същия период на 2022 г., сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ), разпространени днес.
Основен фактор за понижението е спадът на износа към страни от Европейския съюз (ЕС) от 6,3%, докато експортът към трети страни се повишава с 3,1 на сто за периода до общо 16 млрд. лева.
Само в рамките на месец юни тази година общият износ на стоки от България възлиза на 7,35 млрд. лв. и намалява с 15,6% спрямо същия месец на предходната година.
Изменение в стойностния обем на износа на стоки от България на годишна база. Графика: НСИ
Вносът намалява още по-изразено
За полугодието общо в страната са внесени стоки на стойност 48,78 млрд. лв., което е с 6,2% по-малко спрямо периода януари - юни 2022 г. Импортът от страни от ЕС се повишава с 1% през периода, но общото понижение се определя от свиването на вноса от страни извън Евросъюза, където е регистриран спад от 15,4 на сто до 19,45 млрд. лева.
Само в рамките на месец юни 2023 г. общият внос на стоки у нас намалява с 22,6% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 7,91 млрд. лева.
Изменение в стойностния обем на вноса на стоки в България на годишна база. Графика: НСИ
Общото външнотърговско салдо е отрицателно за полугодието и е на стойност 4,35 млрд. лева, а в рамките на месец юни е на минус 560 млн. лева.
Основни търговски партньори на България извън ЕС са Турция, Обединеното кралство, Китай, САЩ, Украйна, Сърбия и Република Северна Македония, които формират 54,6% от износа за трети страни през полугодието. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Руската федерация, Китай и Сърбия.
Външнотърговското салдо на България със страни извън ЕС през полугодието е отрицателно и е в размер на 3,45 млрд. лева.
Основни търговски партньори на България в ЕС са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 61,7% от износа за Евросъюза. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Нидерландия.
Външнотърговското салдо на България с ЕС през периода полугодието е отрицателно и е на стойност 899 млн. лева.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С


преди 2 години До: Gna ... магистралите ни са пълни с бедни в колите си , задръствания чак има ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Gna ... в момента в ЕС , УСА , Ю.Корея , Япония , Австралия седи гладен само този , който не му се работи и не ще да работи ... !! ... нема как да ме убедиш , че здрав-прав мъж му е по-сгодно да работи охрана за 800-900лв , а не склададжия (1500-2000) или арматура (2000-3000) , щото видиш ли там се искало да се работи пък за охранител ... :))) ... и специално ти посочвам работа , за която се иска да познаваш само цифрите и да поназнайваш езика на който ти говорят ... !! ... без дипломи !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Ever ... СТЪКЛО И СТЪКЛАРИЯ !! БГ изнася за малко под $1млр на година каквото се сетиш стъклено ... в Търговище Шишеджам е 24/7 , в София , в Пловдив също има стъкларски заводи също се работи в производството 24/7 ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007 когато народа живее бедно някакви си измислени статистики нямат никакво значение. Скоро имаше проучване в Бг, в което около 80 % от хората заявиха, че имат проблем с плащането на сметки, купуването на храна и т.н. Богатия си изхранва единствено своя ***, а бедния работи за мижава заплата и едвам преживява. В Бг в момента не повече от 15 20 % са презадоволени другите 80 % оцеляват. Аз ти препоръчвам да погледаш в ютюб малко за poverty level в USA, UK и как живеят там и какво казват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Ever ... ФАРМАЦЕФТИЧНИ ПРОДУКТИ !! БГ изнася за над $1млрд на година . аз знам за две 24/7 работни линии - една в Дупница и една в София ... вероятно има и повече ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Ever ... катодна мед !! изнасяме за над $4млрд на година , поточните линии на Aurubis са 24/7 ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Ever ... ПЛАСТМАСИ !! БГ изнася над $1,5млрд на година ... поточните линии за нетъкан текстил , аз знам за поне 3 големи машини , вероятно са много повече , като загрееш екструдерите , вярно автоматични са , но 24/7 бачкат ... всичко което е за десетки тонове и на горе за ден работа с екструдер е 24/7 ... БОПП опаковките са също тук ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Ever ... може много да се пише за много неща , ще зачекна само няколко , които са в топ 20 износ ... да ме прощават модератори с образователна цел е ... !! ... МЕБЕЛИ !! БГ изнася мебели за над $1млрд на година и постоянно расте . у нас има поне 10 доставчици на ИКЕА , възможно е и да са повече . линията на КРОНОШПАН в В.Търново работи се 24/7 на три х 8 часа ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Ever: * До: zelka007Кои са тези отрасли с трисменния режим, че ми стана интересно.* - Той и групата соросоглави трроллове, които заливат дискусията тук денонощно с маллоуммни коментари от години. Даже твърдят, че те дърпат икономиката напред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007Кои са тези отрасли с трисменния режим, че ми стана интересно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар