fallback

Руската икономика се разширява, прикривайки проблемите за руснаците

Има сигнали за очаквано прегряване на икономиката и заплаха за рецесия, предупреждават икономисти

07:00 | 08.02.24 г. 10

Брутният вътрешен продукт на Русия расте рязко след спада през 2022 година, сочат данни на руските власти, цитирани от Ройтерс. Разширяването на икономиката обаче се дължи на държавните разходи за военната индустрия и прикрива проблемите, които не позволяват вдигането на жизнения стандарт на руснаците, допълва агенцията.

Руският президент Владимир Путин, готвещ се за нов мандат начело на Русия, коментира, че страната има достатъчно резерви, за да се отдалечи от Запада, на фона на санкциите, които бяха наложени над страната заради военната инвазия в Украйна. Но местни икономисти се опасяват, че икономиката вече показва признаци на прегряване и въпреки оптимизма на властите предупреждават за предстояща стагнация и рецесия.

По данни на руската статистика "Росстат" БВП на Русия през 2023 г. се е увеличил с 3,6% слад ревизирания спад през 2022 година в рамките на 1,2%. Анализатори казват пред Ройтерс, че този ръст обаче не се усеща от гражданите на страната.

"Ако компаниите от отбранителния комплекс произвеждат ракети и снаряди, това води до ръст на БВП, но "гражданската икономика" получава много малко ползи от това", коментира пред агенцията икономистът Сергей Хестанов.

И други анализатори отбелязват, че в момента руската икономика "се помпа" с еднократни, непродуктивни инвестиции, които няма да доведат до бъдещо разширение. Конвенционалните танкове и бомби са нещо, което се използва веднъж и не носят никакви стимули за икономиката, допълва Александра Суслина. "Невъзможно е да се създаде високотехнологична машина, която в бъдеще да допринесе за растеж, от останките на танк", казва тя.

Не всеки ръст е добър, когато е съсредоточен в ограничен кръг от икономически агенти, казва и главният икономист на PF Capital Евгени Надоршин. Според него повечето руснаци няма да усетят повишаване на доходите си, или в най-добрия случай то ще е минимално.

В Международния валутен фонд (МВФ) очакват ръст за руската икономика, изпреварващ този на страните от Г-7, но пък под развиващите се европейски икономики. От институцията допълват, че военната индустрия винаги е подкрепяла икономиката на страните във война.

Стегнатият трудов пазар води до ръст на заплатите, отчете още МВФ, но руският Център за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози отчита, че реалният ръст на заплатите в Русия вече го няма. Икономистите от организацията твърдят, че пенсиите и заплатите не са индексирани с инфлацията ,която през 2023 година падна до 7,4%, спрямо 11,9% през 2022 година. Това означава, че реалните доходи на домакинствата всъщност намаляват.

Безработицата в Русия е на рекордно ниско ниво от 2,9%, което е отражение на факта, че стотици хиляди руснаци избягаха от страната или се присъединиха към армията през последните две години. По данни на Росстат индексът на производителността на труда в страната намалява с 3,6% на годишна база спрямо 2022 г. Това е най-рязкото намаление след глобалната финансова криза през 2009 година.

Министърът на труда Антон Котянов също признава за този проблем и посочва, че производителността на труда ще може да бъде вдигната чрез технологично производство.

Сигналите от пазара на труда, както и високата инфлация, подсказват,че руската икономика се развива по-бързо от потенциала си. Това означава, че центраната банка ще бъде принудена да държи високи лихвите в сраната. Гуверньорът Елвира Набиулина призна през декември за опасността от прегряване.

"Ако опитаме да шофираме колата по-бързо от нейните възможности и натискаме газта по-силно, отколкото можем, то двигателят рано или късно ще прегрее и няма да стигнем далеч", посочи тя.

И вероятно наистина е рано да се говори за рецесия, но сигнали за проблеми в руската икономика са налице, особено в сектори като автомобилостроенето и строителството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:43 | 08.02.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още