Китай се ангажира да внася повече висококачествени продукти и услуги от Франция, след като разследване в Европа на износа на китайски електромобили, подкрепено от Париж, създаде опасност от пряк търговски спор между двете страни, предава Ройтерс.
Китайският външен министър Ван И заяви на пресконференция с френския си колега Стефан Сежурне, че Китай се надява политиката на Европа за намаляване на риска да не е насочена към конкретни страни и че тя не бива да нарушава правилата на Световната търговска организация (СТО).
Ван заяви, че откъсването от Китай е най-големият риск.
„Ние постоянно смекчаваме достъпа до пазара, включително насърчаваме притока на трансгранични данни", заяви Ван и допълни, че Китай ще положи повече усилия да отговори на притесненията на френските компании за достъпа им до пазара.
Сежурне заяви, че Франция ще продължи разговорите си за намаляване на риска с Китай и уточни, че това не означава, че Европейският съюз ще предприеме протекционистични мерки.
Европа следва стратегия за намаляване на риска и на зависимостта от Китай, за да задържи индустриалното си превъзходство и конкурентоспособност.
Миналата година Европейската комисия започна разследване за това дали индустрията на електромобилите в Китай се е възползвала от несправедливи субсидии и за да реши дали да наложи по-високи вносни мита върху китайски електромобили с цел да защити европейските автомобилни производители. Ходът беше насърчен от Париж.
В отговор Китай започна през януари антидъмпингово разследване на вноса на коняк от Европа, голяма част от който идва от Франция.
Китайският министър на търговията ще пътува за Европа този месец, придружен от представители на лидерите на автомобилния пазар BYD, SAIC и Geely, за разговори относно разследването на Комисията.
В изказването си Сежурне заяви още, че Франция е притеснена от предоставянето на балистични ракети от Северна Корея на Русия за войната в Украйна и допълни, че няма да се стигне до траен мир, ако Украйна не е основна страна в мирните преговори.


Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Съдия Ганчева разказа пред ученици за последиците от употребата на "райски газ"
ПП-ДБ внесе вота на недоверие към кабинета "Желязков"
Правителство, синдикати и работодатели постигнаха съгласие по новия Бюджет 2026
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Ралито на китайските акции изостава от американските
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Търговските вериги инвестират в устойчивост и адаптация към еврото
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
МК с позиция за нарушенията, констатирани от Сметната палата
Полицията разби нова наркооранжерия във Варна
Орбан: Унгария ще съди Европейската комисия
До 18:00 часа не се допуска преминаване на камиони през "Кулата - Промахон"
Съдът на ЕС разглежда жалба на "Възраждане" срещу влизането ни в Еврозоната