Доверието сред големите японски фирми се оказа малко по-оптимистично от очакваното - резултат, който запазва шансовете на Японската централна банка да обмисли повишаване на лихвените проценти в края на тази или в началото на следващата година, предава Bloomberg.
Индексът на настроенията сред най-големите производители в страната се задържа на ниво от 13 пункта през септември, според тримесечния доклад Tankan, публикуван във вторник. Показателят за най-големите непроизводствени предприятия се е повишил до 34 пункта. Икономистите очакваха показателите да се понижат до 12 пункта за производителите и до 32 пункта за сектора на услугите.
Данните и за двете групи показват, че оптимистите са повече от песимистите.
Проучването Tankan е сред ключовите данни, публикувани преди заседание на Японската централна банка, насрочено за 31 октомври. Въпреки че се очаква някои фактори, сред които изборите в Япония и САЩ, да предотвратят резки ходове от страна на цетралните банкери, продължаващото засилване на показателите може да ги накара да обмислят повишаване на разходите по заемите в обозримо бъдеще.
Според доклада от вторник фирмите от различни сектори и с различна големина са запазили прогнозите си за инфлацията непроменени. Последното проучване на Bloomberg показа, че мнозинството от анализаторите прогнозират, че ЯЦБ ще повиши разходите по заемите до края на януари, а 15% очакват такъв ход през октомври.
Данните от Tankan също така показаха, че настроенията на производителите на електронно оборудване и на кораби и тежко машиностроене са се подобрили най-много, докато при производителите на петролни и въглищни продукти те са се влошили.
За устойчивия оптимизъм сред производителите може да е допринесло възстановяването на цикъла на търсене на полупроводници. Японският технологичен сектор се възползва от вълната на световното търсене на разработки в областта на изкуствения интелект, което породи голямо търсене на съвременни полупроводници и свързани с тях машини. По-ранни данни показаха, че през август износът на оборудване за производство на чипове в страната е нараснал с 55% спрямо предходната година.
Настроенията сред фирмите от сектора на услугите също неочаквано са се подобрили леко, водени от търговците на дребно и строителните фирми, а също така подкрепени от сектора на хотелиерството. Броят на чуждестранните посетители в Страната на изгряващото слънце достигна 2,93 млн. души през август, което е с 16,4% повече от същия месец на предпразничната 2019 г., се казва в съобщение на Японската национална туристическа организация от миналия месец.
Отделен доклад на Министерството на труда от вторник показва, че пазарът на труда в азиатската страна е останал свит през август. Равнището на безработица е спаднало до 2,5% от 2,7% месец по-рано, а съотношението между броя на работните места и броя на кандидатите се е понижило до 1,23 пункта от 1,24 пункта. Това означава, че на всеки 100 кандидати се падат 123 свободни работни места.
Свитият пазар на труда е фактор, който оказва натиск за повишаване на заплатите, тъй като компаниите се конкурират за запазване на персонала и за привличане на нови служители.


Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея