IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Temu слага "вносни такси" за САЩ, вдигайки цените на много стоки над два пъти

Така цените на много продукти ще отговарят на тези на американски конкуренти като Amazon, Walmart и Target

08:40 | 29.04.25 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Китайската платформа за електронна търговия Temu е започнала да добавя в САЩ „вносни такси“ от около 145% в отговор на митата на президента Доналд Тръмп, съобщава CNBC.

Таксите са въведени през уикенда, след като в петък цените бяха повишени, и са по-високи от цените на отделните продукти, които потребителите купуват. Така те може да повишат над два пъти цената на обичайна поръчка.

Например лятна рокля, продавана на Temu за 18,47 долара, ще струва 44,68 долара след добавянето на вносните такси от 26,21 долара към сметката, надценка от 142%, показва анализ на CNBC. Детски бански на цена от 12,44 долара вече ще струват на купувачите в САЩ 31,12 долара, когато бъде добавена вносната такса от 18,68 долара, която повишава цената със 150%. Ръчна прахосмукачка, чиято цена в обявата е 16,93 долара, вече струва 40,11 долара след добавянето на вносна такса от 21,68 долара, или повишение с около 137%.

„Стоки, внесени в САЩ, може да бъдат подложени на вносни такси. Тези такси покриват всички процеси и разходи, свързани с митата, включително вносните такси, платени на митническите власти от ваше име. Посочената сума може да не е действителната сума, платена на митническите власти“, обяснява Temu на сайта си.

Конкурентната платформа за електронна търговия Shein повиши цените на сайта си, но изглежда, че не е въвела вносни такси. Компанията добави текст при завършване на поръчката, който гласи: „Митата са включени в цената, която плащате. Не трябва да плащате допълнително при доставка“.

Temu и Shein предупредиха по-рано този месец, че може да повишат цените, след като Тръмп наложи мито от 145% за голяма част от вноса от Китай и заяви, че ще прекрати изключенията за малките пратки от 2 май. Силно критикуваната „вратичка“ подпомогна ускоряването на растежа на Temu и Shein в САЩ, тъй като позволяваше повечето пакети да влизат безмитно в страната, ако вносът е на цена под 800 долара.

„Поради промените през последно време в правилата на световната търговия и митата оперативните ни разходи нараснаха“, коментира Temu на сайта си по-рано този месец. „За да продължим да предлагаме продуктите, които обичате, без да навредим на качеството, ще направим ценови корекции от 25 април 2025 г.“, допълни компанията.

Вносните такси подкопават предлагането на ниски цени, което направи Temu популярна сред потребителите. Компанията, която е собственост на китайския гигант в електронната търговия PDD Holdings, стана много популярна в САЩ след създаването си през 2022 г., когато пусна в интернет реклами, обявяващи, че потребителите могат „да пазаруват като милиардери“. Макар че времето за доставка може да е дълго, потребителите се насочиха към сайта поради ниските цени на дрехи, електроника и стоки за дома.

Сега цените на много продукти ще отговарят на тези на американски конкуренти като Amazon, Walmart и Target, но все още за пристигането им може да е нужна повече от седмица.

Temu намали рязко разходите си за онлайн реклама в САЩ, откакто Тръмп обяви налагането на мита. Оттогава Temu се свлече до 73-о място в магазина с приложения на Apple, след като дълго време присъстваше в топ 10, сочат данни на Sensor Tower. Shein в момента е на 54-о място спрямо 15-о място миналия месец.

Някои медии и потребители в САЩ съобщават за скромни повишения на цените на отделни стоки, продавани на Temu, преди вносните мита. Изглежда, че новите такси са налагани само на продукти, които не се продават от местни складове в САЩ. През миналата година Temu работи за изграждането на разпределителни центрове в страната, за да се предпази от търговското напрежение, и многократно призова някои продавачи да съхраняват наличности в САЩ.

През последно време Temu рекламира продукти, които са доставяни на американските потребители от местни складове за сметка на тези, които се доставят направо от Китай. Тенденцията само се засили, след като компанията повиши цените и добави допълнителни такси.

Например, преглед на страницата със „светкавични сделки“ на Temu в понеделник показа, че над 75% от предлаганите продукти са имали етикет „местни“. Когато потребителите щракнат върху стоките, в горната част се появява светлозелен банер с думите „без вносни такси“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:40 | 29.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 0
Slavi.13
преди 1 месец
Стоките на Тему са пълно "дърво". Ама пълно. Не знам за другите но купихме обувки, маратонки, текстил и всичко е по зле и от някогашния битак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още