Китай наложи предварителни мита върху вноса на свинско месо от Европейския съюз (ЕС) – решение, което ще наруши доставките за един от най-големите потребители на свинско месо в света и ще засили допълнително търговското напрежение между Брюксел и Пекин, пише Bloomberg.
Пекин ще прилага предварителни мита в размер от 15,6% до 62,4% върху товарите с месо, съобщават от китайското Министерство на търговията в изявление.
Правителството на Китай обвинява европейските компании в дъмпинг на свинското месо и продукти и казва, че местната индустрия е „претърпяла материални щети“.
Големите износители на свинско месо Danish Crown A/S и някои подразделения на Vion Food Group са изправени пред ставки, съответно, от 31,3% и 32,7%, според решението. Те ще се плащат като депозит, докато митата не бъдат финализирани.
Говорители на Danish Crown и Vion не са коментирали веднага пред агенцията.
Китай се бори с вътрешно свръхпредлагане на свинско месо и бавно потребление на фона на продължителен икономически спад. Високите мита рискуват да нанесат обаче нов удар за затруднените свиневъди в Европа, които страдат заради забавящото се търсене и последиците от огнищата на различни болести.
ЕС е един от най-големите износители на свинско месо в света. Китай започна антидъмпингово разследване на доставките от блока през миналата година, като го удължи през юни, след като Брюксел стартира разследвания за правителствени субсидии за китайски компании. ЕС наложи и до 45% в мито върху електрически превозни средства от Китай.
Пекин обяви още, че ще удължи текущото антидъмпингово разследване на доставките на рапица от Канада до март 2026 г. заради „сложността на случая“. Китай реши през август да наложи предварителни мита от 75,8% върху канадската рапица.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 2 месеца Браво на Китай когато на удара отвърне с удар тогава започват да те уважават, особено Англосаксонците иначе ако си като Путин който само се усмихва , хленчи и се оплаква не се боят от нищо даже от ядрените му ракети защото знаят ,че той никога няма да ги използва каквото и да направят винаги ще останат ненаказани . отговор Сигнализирай за неуместен коментар