Мерките, които обяви управляващата коалиция, купуват политическо време, без да решават проблемите. Инфлацията ще изяде увеличението на пенсиите. Така депутатът от ДПС и бивш социален министър Хасан Адемов коментира пред Bulgaria ON AIR обявения пакет от антикризисни мерки от правителството.
Сред тях са осъвременяване на пенсиите с над 20%, по-високи данъчни облекчения за семействата с деца, отстъпки за горивата и други.
„Където са идентифицирали проблем - там наливат пари, без да го решават", заяви депутатът.
Според него мерките ще доведат до увеличаване на нивата на инфлацията. Затова и от властта са започнали да наричат мерките "в подкрепа на хората".
"Да се наричат антиинфлационни категорично противоречи на икономическата теория, защото инфлация се бори с висок БВП, високи нива на производство, висок износ и високи нива на потреблението. Техният ефект ще доведе до увеличаване на нивата на инфлацията. При приемането на социалния бюджет през март инфлацията бе 10%, сега е близо 15%", посочи бившият социален министър.
По думите на Хасан Адемов подходът за реализирането на тези мерки е сбъркан. С новите разчети НОИ ще се справи за около две седмици. "Първите осъвременени пенсии ще бъдат получени едва в началото на август и на практика инфлацията, която галопира с неимoверни темпове, ще изяде тези увеличения“, каза Адемов.
Трудно ще се мине без директна подкрепа на нискодоходните групи, на тези, които са на минимална работна заплата, заяви той.
Финансистът Мика Зайкова също смята, че пенсиите няма да бъдат компенсирани.
„Не само, че тези пари не борят инфлацията, но и тя вече ги е изяла, защото инфлацията е 14,4%. От юли, когато тези мерки ще влязат в сила, тогава инфлацията ще бъде поне над 17%", заяви тя по Нова телевизия.


Инициатива за размяна на играчки във Варна
Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Напрежение в НС: Белобрадова даде за подпис оставката на Желязков
След 50 години партньорство Ferrari и PMI отварят нова глава
Главчев сезира Прокуратурата за редица нарушения в Министерство на културата
Премиер, вицепремиер и министър на блицконтрол в НС
Борисов за протеста пред дома му: Ще дойде време да ходят пред техните къщи