IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Идва ли краят на патриархалните държави?

Старите норми за пола се преобръщат, а универсалните човешки права се вкореняват

09:18 | 28.05.23 г. 34
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

В отчаян опит да увеличи набирането на войници на фона на съкрушителните загуби след инвазията си в Украйна, руската армия стартира кампания, призоваваща мъжете да напуснат цивилните си работни места и да се присъединят към нея. „Бъди мъж“, подтиква лозунгът. През последната година руското правителство също така връчва медали „Майка героиня“ на жени, които имат повече от 10 деца, за да повиши раждаемостта – и да отгледа повече бъдещи войници, пише за Financial Times журналистката Анджела Сайни, авторка на „Патриархалните държави: произход на неравенството“.

Трябва само да погледнем собственото си семейство и приятели, за да разберем, че някои мъже не са създадени за битка и че някои жени предпочитат да нямат деца. Но този стремеж към джендър стереотипи – „да бъдеш мъж“ или да бъдеш „майка героиня“ – отразява най-основните инстинкти на всички патриархални държави, от Русия до САЩ. Няма значение за какво е подходящ човек; важно е само той да изпълни дълга си към обществото.

За да разберем защо, трябва да погледнем към праисторията. Семената за тази обусловена от пола форма на държавен контрол са били посети преди най-малко 5000 години с възникването на най-ранните държави в света. Загрижеността на управляващите по това време е била за населението - как да запазят неговия размер и как да го държат под контрол.

Сред писмените доказателства, които имаме от древна Месопотамия, например, са безкрайни списъци, включително първите записи от преброявания, старателно описващи как хората са били управлявани.

Историята показва, че в продължение на хилядолетия е нараствал натискът върху семействата да демонстрират своята лоялност към държавата, като имат повече деца и с готовност ги предоставят в нейна служба. Младите жени са били призовавани да останат вкъщи и да раждат колкото се може повече синове.

Чингис Хан, легендарният владетел на патриархалната Монголска империя през 13 век, въвежда задължителна военна служба за момчета и мъже. Деца на 15-годишна възраст е можело да бъдат отвеждани от домовете им, за да бъдат обучавани.

В по-ранни времена жените все още е трябвало да бъдат способни да защитават своите общества както и мъжете. Легендата разказва, че собствената пра-правнучка на Чингис Хан, Хутулун, придружавала баща си на военни мисии и настоявала, че всеки мъж, който иска да се ожени за нея, трябва първо да я надбори.

Но по-късно, когато модерните нации се утвърждават, войната се свързва с мъжете. Майчинството става синоним на женствеността. Тези стереотипи са толкова дълбоки, че едва през 2015 г. на жените бе разрешено да служат на първа линия при наземни бойни позиции в американската армия.

Размерът на населението остава източник на безпокойство за правителствата. През февруари лидерите в Китай бяха насърчени да търсят иновативни начини за повишаване на раждаемостта, след като населението на страната спадна за първи път от 60 години (по-късно през годината Индия изпревари Китай по население – бел. прев.) Отговорът на един местен управник беше да предложи безплатно средно образование за третото дете във всяко семейство.

В Унгария най-новият план на правителството за повишаване на раждаемостта включва премахване на данъка върху доходите на майки под 30-годишна възраст. Япония току-що повиши еднократното плащане, което предлага на семействата за подпомагане на разходите за бебето.

Необходимостта от поддържане на висока раждаемост може също да обясни защо абортът е политическа игра на места като САЩ и Полша. Първата страна, която официално легализира абортите, е Съветска Русия през 1920 г., за да защити жените, които умират от нелегални аборти. Това е било формулирано като част от ангажимента на режима за свобода на жените. През 1936 г. обаче този указ е отменен от Сталин поради една проста причина: раждаемостта е била паднала твърде много.

Населението е от ключово значение за разбирането на това как действат държавите и защо институциите на властта са изградени около грижата за възпроизводството и отбраната.

Проблемът на днешната патриархална държава е, че гражданите все повече не желаят да отговарят на нейните изисквания. Президентът Владимир Путин е сред най-яростните защитници на традиционното патриархално семейство и старомодните роли на половете. Но дори и той не може да предотврати опашките от млади мъже, които се опитват да избегнат военната служба, като избягат от страната. Русия е изправена пред демографска криза.

Но това не е проблем само на Русия. По целия свят държавите трябва да се изправят срещу собствените си демографски кризи и битки за репродуктивни права. Предизвикателството за 21-ви век - епоха, в която старите норми за пола се преобръщат, а универсалните човешки права се вкореняват - е как населението и националната сигурност могат да бъдат поддържани, докато в същото време се гарантира, че гражданите са свободни да избират да не воюват или да имат деца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:18 | 28.05.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

14
rate up comment 32 rate down comment 1
Tikva007
преди 10 месеца
До: pinoccio: Така е, но пък от друга страна, в такова време какво да правиш? Моите страсти са свързани с дейности на открито. Трепам скуката, а и нека се вижда, че не са само те. Все пак, независимо, че са по-кресливи и по комунистически най-важни са им медиите, но са все още малцинство, а битката за душите и умовете на нормалните хора е в разгара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 40 rate down comment 0
Tikva007
преди 10 месеца
До: zelka00: Най-дългият период на мир в Европа е 50 години, през който европейски държави и САЩ провокираха и водиха десетки войни по света, пак с единствената цел - да си осигурят хегемония и от там - просперитет. Войната или военната заплаха е била и ще бъде единственото, крайно, но незаменимо средство за окончателно уреждане на междудържавни несъгласия и конфликти. Знам ви комуноидните блянове за една държава с едно световно правителство, без нации и полове,но едва ли ще дочакате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 40 rate down comment 0
pinoccio
преди 10 месеца
До: Tikva007Мисля, че диалозите с подобни екземпляри винаги се превръщат в свиннщина. Не знам защо *** ги търпят и уронват престижа на форумите си. Тук не можеш да произнесеш нищо смислено, независимо коя страна защитаваш, защото винаги изскачат един или няколко такива образци на глупостта и неграмотността, които преминават като марокански скакалци през думите на другите и опустошават всякаква мисловно конструирана реколта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 39 rate down comment 2
Tikva007
преди 10 месеца
До: zelka00: Да, светът е завладян и колонизиран, а след това опоскан и докаран във вид на злато и всякакви ценности в Европа изключително по мирен път. В твърдението ти вярно е само това, че и до днес злато, диаманти и какво ли още не, МИРНО отлежава в дълбоките, недостъпни трезори на европейските (главно) централни банки, където от векове МИРНО създава финансовия фундамент на европейската цивилизационна изключителност. В това число и на наука, култура и просперитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 37 rate down comment 2
pinoccio
преди 10 месеца
До: zelka007Виж как безпогрешно се разпознаваш. Изглежда клечиш вътре на отворена врата. Кажи нещо смислено дори от тази позиция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 39
zelka007
преди 10 месеца
До: pinoccio ... що , ще си дояждаш ли ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 40
zelka007
преди 10 месеца
До: Tikva007 ... нефелен политкомисар , най-големият просперитет е постиган в периоди на мир , не на война ... историческите интерпретации не са ти сила , не се упражнявай ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 1
corner
преди 10 месеца
До: cyclopСледва ударение върху видовото многообразие . :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 31 rate down comment 4
pinoccio
преди 10 месеца
Дежурният олигоффрен затворил ли е вратата на нужника?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 28 rate down comment 3
Tikva007
преди 10 месеца
*как населението и националната сигурност могат да бъдат поддържани, докато в същото време се гарантира, че гражданите са свободни да избират да не воюват или да имат деца.* - За сега си мислят, че са го измислили, подражавайки на римляните: чрез интриги вместо тях ще воюват други, а децата, или младата кръв, ще внасят от провинциите (колониите). Но и резултатът ще е същия: Рим не е паднал победен в битки, а се е срутил, прояден отвътре от преяждане, развррат и педдеррастия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още