fallback

Байдън нарече Китай "бомба със закъснител" заради икономическите проблеми

"Китай е в беда", заяви американският президент и посочи, че се стреми към рационални отношения със страната

10:38 | 11.08.23 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Американският президент Джо Байдън нарече в четвъртък Китай "бомба със закъснител" заради икономическите проблеми на страната и заяви, че тя е в затруднение заради слабия растеж.

"Те имат някои проблеми. Това не е добре, защото когато лошите хора имат проблеми, те правят лоши неща", каза Байдън по време на политическа среща за набиране на средства в Юта, цитиран от Ройтерс.

Забележките на Байдън напомниха на коментарите, които той направи по време на друго събиране на средства през юни, когато нарече президента Си Дзинпин "диктатор". Китай определи тези забележки като провокация.

Американският президент направи тези коментари малко след като държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен приключи посещението си в Китай, целящо стабилизиране на отношенията, които Пекин определи като достигнали най-ниската точка от установяването на официални връзки през 1979 г.

През юли Китай изпадна в дефлация, а производствените цени продължиха да се понижават. Възможно е страната да навлезе в етап на много по-бавен икономически растеж със застой на потребителските цени и заплатите, което е в контраст с инфлационната вълна, заляла други части на света.

САЩ, най-голямата икономика в света, се борят с високата инфлация и се радват на стабилен пазар на труда.

"Китай е в беда", каза Байдън в четвъртък. Той заяви, че не иска да засегне Китай и се стреми към рационални отношения със страната.

В сряда Байдън подписа изпълнителна заповед, която ще забрани някои нови американски инвестиции в Китай в чувствителни технологични сфери като компютърните чипове. Китай, който има втората по големина икономика в света, заяви, че е "сериозно обезпокоен" от заповедта и си запазва правото да предприеме мерки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:38 | 11.08.23 г.
fallback
Още от Политика виж още