Въпреки всички санкции Русия все още купува "чувствителни стоки", тоест такива, които могат да бъдат използвани за военно-промишления комплекс, на стойност десетки милиони евро директно от Европейския съюз (ЕС), съобщава Bloomberg, позовавайки се на свои източници.
Според агенцията за първите девет месеца на 2023 година Русия е купила такива стоки, произведени в Европа, на стойност 450 млн. евро, като 1/4 от тази сума се пада на стоките, дошли директно от ЕС, а останалите - през трети страни. Основно това са Турция, Сърбия, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Китай, както и държави, които влизат в санкционните списъци на ЕС - съседните на Русия Узбекистан, Казахстан, Киргизстан и Армения.
Официалните данни показват, че търговията на ЕС с Русия с такива стоки се срива, но в същото време има ръст към трети страни, който напълно покрива разликата.
От ЕК на този етап не коментират информацията на Bloomberg. Брюксел обаче призова своите членове да затегнат контрола на търговията с чувствителни стоки с възможна двойна употреба едва малко преди началото на третата година на войната в Украйна и след като руските военни започнаха да пробиват украинската защита в отделни части на фронтовата линия.
Едва в 13-ия санкционен пакет, приет преди броени дни, има включени ограничения за компании от Сърбия и континентален Китай.
Според анализи на украински наблюдатели в периода януари-октомври 2023 г. Русия е купила стоки, които може да използва за военния си комплекс на обща стойност 8,77 млрд. долара, или само с 10% намаление спрямо преди началото на войната. Част от тези стоки влизат в страната, използвайки мрежи от малки компании извън ЕС - основно базирани в Китай, и се проследяват много трудно.
Европейските правила позволяват някои изключения при износа на стоки към Русия, но не и по отношение на нуждите на авиацията, военната индустрия, енергетика и други чувствителни сектори. От началото на руската инвазия през февруари 2022 година до декември 2023 година страни от ЕС, сред които и Германия, Франция и Италия, са одобрили износа на чувствителни стоки за 560 млн. евро, като е отказан износ за 2 млрд. евро.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
САЩ нанeсоха нови удари по цели в Иран след атаки с дронове
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 2 години "Русия все още купува "чувствителни стоки" директно от ЕС" А западналите фашаги купуват руски газ и нефт. Търговията върви. Всичко е точно! Санкциите са за бaлаaмитe! отговор Сигнализирай за неуместен коментар