Руският президент Владимир Путин във вторник поиска от Федералната служба за сигурност (ФСБ) – основния наследник на съветското КГБ, да помогне на руските компании да разбият западните санкции и да разширят влиянието си на нови пазари по света, съобщава Ройтерс.
В опит да потопи руската икономика и да принуди Путин да обърне курса, Западът наложи тежки санкции на Русия, след като започна инвазията ѝ срещу Украйна през 2022 г.
Путин обаче казва, че руската военновременна икономика процъфтява въпреки санкциите, като производството на артилерийски снаряди далеч надхвърля това на Запада, а руската икономика е нараснала с 3,6% миналата година.
В реч на годишната среща на ФСБ в Лубянка в центъра на Москва след убедителната си победа на изборите в неделя Путин каза, че шпионите на службата трябва да работят с други агенции за повишаване на сигурността на банковата и финансовата системи.
Той поръча на ФСБ „да предостави подкрепа на нашите компании, които се развиват активно въпреки създадените за тях пречки и които изследват нови пазари, но са изправени пред открито враждебни действия“ от Запада.
„Да, създават ни временни проблеми“, каза Путин и добави, че е говорил с правителството за това как санкциите са се отразили на някои големи проекти. „Но всичко, разбира се, ще бъде осъществено така или иначе“.
КГБ, една от най-мощните институции на бившия Съветски съюз с влияние, простиращо се далеч отвъд границите на СССР и далеч отвъд простото шпиониране и сигурност, загуби голяма част от властта и влиянието си, когато Съюзът се разпадна през 1991 г.
Само осем години по-късно обаче КГБ, по това време вече ФСБ, имаше свой собствен господар на Кремъл, а именно Путин.
Предатели
Путин каза пред офицери от ФСБ, че Западът е опасен враг, който използва набор от оръжия, за да посее раздор в Русия, като те включват пропаганда, технологии и финанси.
Той заяви, че Западът се опитва да подклажда „смут“ в Русия. Затова и ФСБ трябва да използва руските постижения в квантовите технологии и изкуствения интелект, за да се противопостави на Запада, "сериозно" да засили своите антитерористични дейности, а контраразузнаването да бъде по-бдително.
„Предизвикателствата, пред които сме изправени, и опитите за подкопаване на нашето развитие изискват да работим системно и последователно във всички области. В икономиката, технологиите, културата, в социалната сфера, в укрепването на нашите държавни и обществени институции“, каза Путин.
След като Украйна се опита да използва руски подставени лица, за да пробие руските граници, Путин заяви, че такива предатели трябва да бъдат преследвани.
„Ние ще ги накажем без значение на границите, където и да са“, заяви руският президент.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?
Предстоят най-скъпите летни екскурзии