Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън беше преизбран на поста в петък с малко мнозинство, което говори за възможни разцепления сред републиканците на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Капитолия, предава Ройтерс.
Първоначално Джонсън сякаш не разполагаше с мнозинството, от което се нуждаеше, за да запази поста си при продължилото близо два часа гласуване, но двама опоненти от Републиканската партия промениха вотовете си в негова полза след дълги преговори. Той спечели преизбиране с 218 гласа, минималния необходим брой.
Републиканците контролират камарата с малко мнозинство от 219 срещу 215 гласа.
Гласуването беше първо изпитание за способността на партията да се обединява в изпълнението на програмата на Тръмп, предвиждаща понижения на данъците и затягане на мерките по границата. То също така подложи на изпитание влиянието на Тръмп в Капитолия, където неколцина републиканци проявяват готовност да му се противопоставят.
Републиканците в камарата на представителите са разкъсвани от вътрешни разделения през последните две години. Джонсън беше издигнат до председател, след като партията свали предшественика му Кевин Маккарти в средата на мандата му.
За момента не е ясно какво е накарало конгресмените Рамф Норман и Кийт Селф да променят решението си и да гласуват за Джонсън, след като първия път гласуваха срещу него. Други шестима републиканци първоначално отказаха изобщо да гласуват, след което пуснаха бюлетини за Джонсън.
Конгресменът Томас Маси, гласовит противник на Джонсън, който отдавна е трън в очите за ръководството на партията си, беше единственият републиканец, който гласува против него.
Умереният Джонсън, който е 52-годишен представител на Луизиана, беше издигнат от неизвестността до един от най-влиятелните постове във Вашингтон през трите седмици на сътресенията през октомври 2023 г., когато републиканците принудиха Маккарти да се оттегли и не успяха да се договорят за негов наследник. Консервативният юрист се оказа консенсусен избор, но оттогава не успява да задържи партията си обединена.
Той се опита да изгради близки отношения с Тръмп, който го подкрепи в понеделник след седмици на несигурност.
„Победа на Майк днес ще бъде голяма победа за Републиканската партия“, написа Тръмп в социалната си мрежа в петък. Той ще се завърне в Белия дом на 20 януари.
На поста си, който по значимост е на трето място след вицепрезидента, Джонсън ще трябва да се справя с големи проблеми. Наред с приемането на обхватната законодателна програма на Тръмп Конгресът ще трябва да реши проблема с тавана на дълга на страната по-късно тази година.
Тъй като федералното правителство вече има дълг за над 36 трлн. долара, много републиканци в Конгреса вероятно ще поискат значителни ограничения на разходите.
Републиканците ще имат мнозинство с 53 на 47 гласа и в Сената, като в петък избраха сенатор Джон Тюн за своя нов ръководител. Той наследява дългогодишния председател на Сената Мич Макконъл, който се оттегля от ръководния пост, но остава на служба.
Конгресът трябва да проведе заседание в понеделник, за да потвърди победата на Тръмп на президентските избори. Той нямаше да може да направи това без председател.


Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията