Коригираните спрямо инфлацията заплати в Германия ще нараснат с най-бързия темп от повече от десетилетие насам през тази година. Това сочи проучване на Института за икономически и социални науки към фондация „Ханс Бьоклер“, известен като WSI.
Според изследването възнагражденията по колективни трудови договори ще се увеличат с 5,5% през 2024 г. Това е ръст от 3,2% в реално изражение.
„Силното реално увеличение на заплатите през тази година дава възможност да се компенсира около половината от загубата на покупателна способност от предходните три години“, заяви Торстън Шултен, изследовател в института, който е свързан с Конфедерацията на германските профсъюзи.
Динамиката на заплатите в Германия и в еврозоната като цяло в момента е обект на особено внимание по две причини, предава Bloomberg. От една страна, Европейската централна банка (ЕЦБ) счита, че забавянето на все още високия ръст на възнагражденията е предпоставка за устойчиво постигане на целта за инфлация от 2% и за по-нататъшно намаляване на лихвените проценти. Същевременно здравословното увеличение е от съществено значение за подпомагане на потреблението и на икономиката в затруднено положение.
През третото тримесечие на годината договорените заплати в Германия нараснаха с 8,8% спрямо предходната година, което е най-бързият темп от 1993 г. насам, но този темп едва ли ще се запази, а неотдавнашното ключово споразумение на IG Metall за производствения сектор вече фиксира относително умерен растеж на заплатите за следващите две години.
„Намалената покупателна способност на служителите е основна причина за слабото икономическо развитие в Германия“, казва Шултен. „Въпреки че през тази година доходите на служителите отново се повишиха, все още има какво да се наваксва“, добавя той.
преди 1 месец Икономиката на Германия се изнася с бързи темпове към по-нормални за бизнеса страни. "Зеленият хайвер", порядъчно вмирисан, загробва локомотива на ЕС. Само пълен профан може да смята, че за компаниите е без значение цената на енергията и суровините. Особено когато тази енергия и суровини са вносни, а държавата няма достатъчно свои. отговор Сигнализирай за неуместен коментар