fallback

ООН поиска демилитаризирана зона около Запорожката АЕЦ

Русия и Украйна се обвиняват взаимно за извършвани ракетни удари срещу ядрената централа

08:01 | 12.08.22 г. 8

Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш настоява за създаването на демилитаризирана зона около Запорожката АЕЦ в Украйна, предаде Ройтерс. Русия и Украйна взаимно се обвиняват за нанасяне на ракетни удари над централата. Темата беше дискутирана по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН.

В четвъртък (11 август) бяха извършени повече от 10 обстрела над Запорожката АЕЦ, като част от тях попаднаха в зоната, където се съхранява отработеното гориво. Русия превзе централата през март, но в нея още работят ядрените експерти от Украйна и тя е в паралел с украинската енергийна мрежа.

Руските военни потвърдиха информацията, че централата е минирана. По информация на оператора на съоръженията "Енергоатом" руски експерти се опитват да включат централата към руската енергийна мрежа и да насочат електроенергията към Крим.

Антонио Гутереш коментира, че  военните и военната техника трябва да бъдат изведени от Запорожката АЕЦ и призова Русия и Украйна да не извършват удари във и около централата. "Централата не бива да бъде използвана като част от каквато и да е военна операция", заявява още генералният секретар на ООН в съобщение след края на заседание на Съвета за сигурност на ООН.

Отговорността за възможна ядрена катастрофа е на западните спонсори на Киев, заяви представителят на Русия в ООН Василий Небезня. "Ние многократно предупреждавахме нашите западни колеги, че ако не вразумят киевския режим, то той ще извърши най-чудовищните и безрасъдни стъпки, последствията от които ще излязат извън пределите на Украйна", коментира Небезня, цитиран от ТАСС.

От своя страна украинският президент Володимир Зеленски определи последните удари над Запорожката АЕЦ като "поредното дъно", което Русия копае в историята на световния тероризъм. "Всичко, което в момента се случва около Запорожката АЕЦ, е едно от най-големите престъпления на терористичната държава", каза той в своето вечерно обръщение.

Зеленски призова за незабавна реакция на Запада, за да бъдат изведени руските военни от територията на централата. "Това е от глобален интерес, а не просто украинска прищявка", смята той.

САЩ също подкрепят идеята за зона без военни действия около Запорожката АЕЦ. "Битките около ядрена централа са опасни и безотговорни и ние продължаваме да призоваваме Русия да преустанови военните действия във и около украинските ядрени централи и връщането на контрола обратно в украински ръце", коментира говорител на Държавния департамент.

Според представителите на Вашингтон в ООН пълната отговорност за евентуален инцидент ще носи Русия.

Мисия на МААЕ в Запорожието

Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Мариано Гроси беше изслушан по време на Съвета за сигурност на ООН по искане на Русия. Той изрази своите опасения за съдбата на ядрената централа и допълни, че е готов да ръководи мисия в Запорожката АЕЦ, призовавайки Украйна и Русия да съдействат за инспекцията.

Гроси коментира, че от юни подготвя тази визита, но тя е била отложена от съображения за сигурност.

Небезя беше категоричен пред своите колеги в Съвета за сигурност, че подобно посещение трябва да бъде извършено преди края на август.

Украинският представител Сергей Кислица заяви, че за да бъде извършена мисията на МААЕ, Русия трябва да спре обстрела над Никопол, да разминира централата и да изведе военните и военната техника от нея. Кислица е категоричен, че Русия играе вабанк и прибягва до опасни провокации в централата.

Ядрен шантаж?

Експерти в Украйна коментират, че действията на Русия около Запорожката АЕЦ са опит за нов шантаж на Москва. Според тях това е опит за замразяване на конфликта в Украйна, от което полза има руският президент Владимир Путин.

Руският опозиционер Андрей Пионтковский коментира пред украинския канал "24Канал", че руският президент Владимир Путин от години използва заплахата за употреба на тактическо ядрено оръжие и затова Западът не е реагирал остро на действията на Русия в Грузия, анексирането на Крим и други.

Според него Русия в момента използва цялата си мощ, за да накара хората по света да повярват, че Украйна обстрелва Запорожката АЕЦ. Целта е да бъдат накарани западните партньори да прекратят доставките на оръжие за Киев и да "бъде даден шанс на мира".

Замразяването на конфликта ще означава, че Русия ще запази окупираните до този момент територии и ще има на разположение няколко месеца, за да "събере сили", предупреди Пионтковский.

Европа без руски туристи

На ниво ЕС се водят разговори дали да бъдат забранени туристическите визи за руснаци, коментират от Европейската комисия. На този етап няма общо решение, но Естония вече официално забрани влизането в страната на руски граждани, които имат издадени от Талин шенгенски визи. "Посещението на Европа е привилегия, не човешко право", написа в Twitter през седмицата премиерът на страната Кая Калас. Латвия спря издаването на почти всички визи за руски граждани. Подобни са нагласите във Финландия, която също настоява за подобна забрана на ниво ЕС. Очакванията са, че тя може да бъде обсъдена по време на неформалното заседание на министрите на външните работи на ЕС на 31 август.

Германия обаче е категорично против подобно решение. Не може да се търси колективна отговорност от руснаците, защото вината за войната, която се води в Украйна, е на руския президент Владимир Путин, коментира канцлерът Олаф Шолц. В Брюксел също не са съгласни с такива ограничения, защото така ще бъде ограничено движението и на руснаци, които са против войната.

Идеята лансира Владимир Зеленски в свое интервю за Washington Post в началото на седмицата. Руснаците трябва да бъдат принудени да живеят в своя собствен свят, докато не променят философията си", смята украинският държавен глава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:57 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още