България ще подкрепи предложението на Европейската комисия (ЕК) за спешни интервенции на енергийните пазари във връзка с високите цени на електроенергията, се казва в съобщение на Министерския съвет. По време на днешното заседание (28 септември) на служебния кабинет е одобрена позицията на страната по време на заседанието на енергийните министри, насрочено за 30 септември.
"Считаме, че е необходимо подобряване на пазара на електрическа енергия, въз основа на анализи на мерките за намаляване на цените на енергията и отражението им върху пазара и потребителите в дългосрочен аспект, при отчитане на енергийния микс на държавите членки и дела на природния газ в него", се казва в позицията на българското правителство.
България ще обърне внимание на подходящите компенсаторни механизми на национално ниво, които да доведат до балансиране на цените за потребителите.
В средата на септември ЕК представи предложение за нормализиране на ситуацията на енергийните пазари в общността. Сред идеите е таван на цените на електроенергията, ограничаване на потреблението, както и облагане с допълнителни данъци производителите на енергия, които се възползват от състоянието на пазара днес - основно централи, които не ползват природен газ като енергоизточник. Събраните от тази мярка средства ще бъдат преразпределени в подкрепа на потребителите.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
преди 3 години Разбира се, че са необходими интервенции на енергийните пазари във връзка с високите цени на електроенергията. Добре, че България е подкрепила решението, важно е да има компенсаторни механизми за балансиране на цените за потребителите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар