Руската "Лукойл" е намерил купувач за рафинерията си в Сицилия в лицето на американския инвестиционен фонд Crossbridge, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Според тях сделката е за малко под 1,5 млрд. евро и ще бъде сключена с посредничеството на швейцарския търговец на горива Vitol.
Споразумението между двете компании все още не е подписано и може да има промени, допълват обаче източниците на агенцията.
Рафинерията на "Лукойл" на о. Сицилия е петата по големина в Италия и в нея работят над 1000 души. Компанията преработва основно руски петрол, а след петролното ембарго на ЕС не може да си осигури достатъчно суровина.
Преди седмица италианското правителство изготви схема, по силата на която в случай на необходимост ще поеме контрола над рафинерията и ще защити работните места в един от най-бедните италиански райони. Според източниците на Ройтерс именно този план е ускорил преговорите между "Лукойл" и Crossbridge.
Заради високите цени на горивата приходите на руската рафинерия ще се се утроят през тази година, пише още Ройтерс. Очакванията са, че ще надминат 10 млрд. евро.
Всяка сделка за продажбата на съоръжението подлежи на одобрение на италианското правителство, което има "златна акция" в компанията.Тя дава възможност на Рим да блокира трансакцията, ако прецени, че тя не е изгодна за страната, нарушава стратегическите доставки или застрашава работните места.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?
Скандал около Truth Social: Плащаш и виждаш публикациите на Тръмп по-рано