Износът на природен газ на руската енергийна компания „Газпром“ за Европа през Украйна продължава да намалява за втори пореден ден, съобщава Bloomberg.
Газовите потоци достигат 24,4 млн. куб. метра в петък (20 януари), малко по-малко от отчетените през предходния ден 25,1 млн. куб. метра, информира „Газпром“.
Износът достигна 32,6 млн. куб. метра по-рано тази седмица.
Компанията не посочва причина за намаления транзит. В четвъртък анализаторите предположиха, че спадът се дължи на по-слабото търсене на руски газ, доставян при дългосрочни договори, тъй като предлаганите количества на спот пазара сега са по-евтини.
Според заявеното от „Газпром“ в Entso - G, обединението на газопреносните оператори в Европа, в периода 1-15 януари среднодневните доставки възлизат на 63,7 млн. куб. метра спрямо 81,9 млн. куб. метра средно на ден през декември.
От средата на 2022 г. през Украйна се транзитират средно по около 41-41 млн. куб. метра на денонощие. Доставките са наполовина по-малки от договореното, след като "Газпром" отказа да прехвърли цялото количество през входната точка "Суджу", а украинският оператор "ГТС Украйна" отказа да приема доставки през "Сохрановка", която е в контролирана от руски военни територия.
Заради топлото време и пълните газохранилища цената на природния газ на нидерландската борса TTF падна до 55 евро за мегаватчас. Такива ценови равнища не бяха регистрирани от началото на декември 2021 г. насам.


Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
За първи път в България оперираха "пеперудено дете" в "Пирогов"
Иво Сиромахов за ИТН: Някак си се самоизчегъртаха
преди 3 години До: 0pk... Мхм ... то откак спреха рассийските блатни изпарения , не знам забелязваш ли , цените поспаднаха драстично ... :))) ... от ония дни гледах нощна базова енергия в БГ - 5лв за МВтч ... не е зле ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 приветстваме новината Zелков и с трепет очакваме все по-високите цени на енергията. Ще построим модерна икономика на дефицита, по лиценз на ФАЩ и всеки месец ще увеличаваме тавана на дълга. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Говорить о поставках газа по уцелевшей ветке "Северного потока" пока рано, заявил журналистам вице-премьер Александр Новак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Предпоследното трасе за внос на газ в ЕС отпада ... Остана едно , което ако правилно разчитаме думите на Вучич , му остават броени месеци за експлоатация ... !! ... Мдааа . Друзя антиваксъре-газовици-ракетчици , ще лежите ли под тръбите на пАтока ?! Да спасите неспасяемото ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар