fallback

Китай пренебрегна Русия и насърчи изграждането на газопровод от Туркменистан

Пекин може да изгради и двата проекта, но действията сега подсказват, че страната ще използва всякакви лостове за натиск

10:36 | 25.05.23 г. 8

Китай настоява за ускоряване на строителството на дългобавения газопровод от Туркменистан, пренебрегвайки призивите на Русия за подкрепа за разширяването на "Силата на Сибир", пише Ройтерс. Агенцията отбелязва коментар на президента Си Дзинпин по време на събитие в Централна Азия, на която той настоява проектът "Централна Азия - Китай" (Line D) да се активизира.

Стротелството на газопровода започна още през 2014 година и тогава стойността му се оценяваше на 6,7 млрд. долара. Тръбите трябва да преминат през териториите на няколко държави в Централна Азия - Туркменистан, Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан, и да доставят около 30 млрд. куб. метра газ годишно в Китай. Този газпоровод е сред приоритетите на инициативата "Един пояс, един път".

Източници на Ройтерс коментират, че не е изключено Пекин в крайна сметка да реши да финансира и Line D и "Силата на Сибир 2", но коментарът на Си подсказва, че Пекин ще използва своите лостове, за да си осигури енергийна сигурност при изгодни условия. Реално и двата нови газопровода биха покрили около 20% от потреблението на газ в Китай. Страната допълва нуждите си с втечнен газ.

Агенцията припомня, че през 2022 година Китай внесе 35 млрд. куб. метра газ на стойност 10,3 млрд. долара от газопроводите от Туркменистан спрямо 16 млрд. куб. метра на стойност 4 млрд. долара от Русия. Преди ден от "Газпром" официално потвърдиха, че износът към страните от Европа и към Китай намалява с малко над 45% до 100,9 млрд. куб. метра. Печалбата се свива с 40 на сто.

Следвайки призивите на Си Дзинпин от китайската държавна енергийна компания CNPC са възложили проучвания за трасето от границата с Киргизстан до Уця, където ще е входната точка на газопровода. Според запознати това означава, че проектът е изготвен и вероятно строителството може да започне през следващата година. От китайската компания отказват коментар на информацията.

Според анализи на базираната в Пекин SIA Energy и Rystad Energy газопроводът Line D може да бъде готов и да достави първите количества газ до Китай през 2028 година. "Силата на Сибир 2", на който Русия се надява да замени загубените европейски пазари, се очаква да бъде готов в началото на 30-те години. По него ще бъдат доставяни около 50 млрд. куб. метра газ годишно.

Това, което е от полза за Русия обаче, е нежеланието на Туркменистан да преговоря за понижаване на цените. По данни на митническите служби на Китай страната плаща с 30% повече за туркменския газ спрямо цената на руския. Туркменистан настоява да сключва договори на пазарен принцип, допълват източници на Ройтерс.

Но все пак - цената на пазара трябва да бъде достатъчно висока, за да накара Пекин да инвестира в още един газопровод, допълват още анализатори. Но Китай има и възможността да използва "Силата на Сибир 2" като друг лост, с който да договори по-евтин газ от Туркменистан.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:48 | 09.06.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още