fallback

Цената на газа в Европа достигна двумесечен връх

Търговците са изнервени от сигналите, които идват от терминалите за втечнен газ в Австралия

12:33 | 22.08.23 г. 7

Цената на природния газ в Европа прескочи 40 евро за мегаватчас за първи път от средата на юни, сочат данните за търговията на нидерландската борса TTF. Пазарите се изнервиха на фона на очакваната стачка на служители на терминалите за втечнен газ в Австралия. Европа не получава доставки оттам, но опасенията са, че заради липсващите количества ще бъдат пренасочени пратки, предвидени за Европа.

В понеделник (21 август) цената на газа достигна до 40,80 евро за мегаватчас, след като затвори предишната седмица на ниво от 36,40 евро за мегаватчас.

Операторът на едно от съоръженията за втечнен газ в Австралия Woodside Energy Group определи последните разговори със служителите, заплашващи със стачка като "конструктивни". "Стигнахме до споразумения по редица точки", каза Мег О`Нийл, цитирана от Bloomberg. Този коментар успокои малко търговците и цената отново слезе под нивото от 40 евро за мегаватчас (към 12 часа във вторник българско време). Търговията обаче е динамична.

Преговорите между двете страни ще продължат на 23 август, а ако не бъде постигнат компромис, работещите ще уведомят ръководството за стачка, която може да започне най-рано седмица по-късно, тоест на 2 септември.

Опасенията от стачка в Австралия не успяха да предизвикат прекалено сериозни сътресения в Европа и заради пълните догоре газохранилища. По данни на Gas Infrastructure Europe (GIE) към 21 август съоръженията са пълни до 91,3% от капацитета си.

Заради пълните газохранилища в Европа някои търговци започнаха да складират газ в Украйна. Страната има огромен капацитет за съхранение - 33 млрд. куб. метра, който не ѝ необходим след ограничения транзит на руски газ през територията на Украйна. Киев вече потвърди, че няма да преговаря за удължаване на договора за транзит с Русия, която изтича в края на 2024 г.

По данни на GIE газохранилищата в Украйна са пълни до малко под 30% от капацитета им.

Европейските компании разглеждат газохранилищата на Украйна като сигурни съоръжения - газът се съхранява на километри дълбочина. Проблемът обаче е газопреносната мрежа. Ако тя бъде поразена от ракета или повредена по друг начин, съхраненият в страната газ няма да може да бъде доставен в Европа.

Още от началото на юли международни компании са започнали да нагнетяват газ в украинските газохранилища, става ясно от съобщение на оператора на газопреносната мрежа "Укртрансгаз". От компанията посочиха, че таксите за съхранение няма да бъдат променяни до края на 2024 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:33 | 22.08.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още