Два пъти в седмицата руското правителство анализира ситуацията на пазара на горива и оценява необходимостта да възстанови изцяло или частично износа, съобщава ТАСС, позовавайки се на коментар на вицепремиера Александър Новак. Един от вариантите това да се случи е при свръхпроизводство на горива, но засега такова решение няма, допълни още Новак.
Руското правителство спря износа на бензини и дизел в края на септември, за да стабилизира вътрешния пазар. Тогава се коментираше, че има временен недостиг, свързан с продължаващи планови ремонти в рафинериите и увеличеното търсене от селскостопанския сектор (за прибиране на реколтата). Очакванията бяха, че ситуацията ще се нормализира след средата на октомври, когато започва да намалява и търсенето на горива, типично за зимния сезон.
Забраната за износа на бензини обаче е безсрочна и зависи от състоянието на вътрешния пазар, коментират от Министерството на енергетиката. В началото на октомври само беше смекчена мярката за износа на дизел, защото складовете се оказаха препълнени. Тогава властите върнаха и субсидиите за производителите на горива, продаващи на вътрешния пазар, където цената е държана по-ниска, отколкото на международните пазари.
Сега в Русия се коментира, че може да бъде забранен и износът на керосин, което е свързано с нуждата да бъде осигурен "зимен" дизел, в който се добавя керосин. Александър Новак потвърждава пред ТАСС, че темата е дискутирана по време на среща с представители на петролната индустрия в Русия.
Засега няма нужда от забрана за износ на това гориво, но правителството е препоръчало превантивно да се увеличи производството, допълва още вицепремиера. Руски медии съобщават, че Новак е поръчал и анализ на ефектите от мярка, забраняваща износа на керосин.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове