fallback

Новото правителство на Полша търси помощ от САЩ за строежа на ядрени мощности

Westinghouse и Bechtel са избраните компании, които могат да изградят едната планирана ядрена централа, изтъква енергийният съветник Гжегош Оничимовски

16:13 | 17.11.23 г. 8

Новото правителство на Полша иска да привлече чуждестранни компании в зараждащата се ядрена енергийна програма на страната, които да закупят дял от проекта, съобщава Bloomberg.

Гжегош Оничимовски, главен енергиен съветник на партията „Гражданска платформа“, споделя, че избраните вече партньори, Westinghouse Electric Co. и Bechtel Group Inc., трябва да придобият поне 30% дял от капитала в проекта. Настоящият план, подписан от кабинета в оставка, не включва никакви капиталови инжекции от компаниите.

„Ядрената енергия, която се радва на значителна обществена подкрепа, е от съществено значение за успеха на енергийния преход на Полша“, изтъква Оничимовски в писмен коментар за Bloomberg. „Ние обаче сме наясно с рисковете, свързани с подобен проект, затова би било желателно нашият партньор/доставчик да поеме капиталов дял“, добавя той.

В опит да повиши енергийната си сигурност, да се откаже от въглищата и да засили връзките със САЩ, полското правителство избра Westinghouse и Bechtel да проектират и построят първите атомни реактори в страната. Лидерът на "Гражданска платформа" Доналд Туск, който е фаворит за премиерския пост, тъй като неговият опозиционен блок спечели изборите миналия месец, даде да се разбере, че желае да работи със САЩ по проекта.

Анджей Домански, депутат от „Гражданска платформа“ и икономически експерт, изрази подобно мнение относно желанието на компаниите да участват в проекта, като каза пред Radio Zet в петък, че размерът на техния дял подлежи на обсъждане.

Туск, бивш председател на Европейския съвет, обяви на 6 ноември, че Полша трябва да се стреми към ядрена енергия „възможно най-бързо“ както по икономически, така и по политически причини. Около 70% от енергията в страната все още идва от въглища, като делът им в националния енергиен микс е по-голям от която и да е друга страна членка на Европейския съюз (ЕС).

„Трябва да изградим тази общност от икономически интереси със САЩ и да обвържем американските и полските интереси по приятелски и стабилен начин, защото не знаем как ще изглежда геополитическата ситуация след година или две“, предупреждава Туск пред поддръжници във Вроцлав.

Администрацията на Полша в оставка планира да изгради 6-9 гигавата ядрена енергия до 2040 г., включително три реактора AP1000 от Westinghouse. Финансирането на програмата не е договорено, като цената за първата централа се оценява на поне 20 млрд. долара.

Оничимовски обаче посочи, че Полша може да не се нуждае от толкова много ядрени мощности. „Идеално би било да построим две електроцентрали. Първата с американците, а втората може би с друг партньор“, изтъква той.

Electricite de France SA и Korea Hydro & Nuclear Power Co Ltd отдавна се интересуват от ядрени проекти в Полша, като азиатската компания вече преговаря за отделна сделка с частен полски партньор.

Амбициозен план

Сегашното правителство първоначално искаше чуждестранните му партньори да закупят дялове до 49%, но се отказа от тази идея. Вместо това предложението предвижда Westinghouse и Bechtel да помогнат за осигуряване на дългово финансиране за проекта от Експортно-импортната банка на САЩ. Предстоящата коалиция вижда ядрената енергия като част от своя амбициозен план за постепенно премахване на въглищата, като се очаква източниците на енергия с нулеви емисии да представляват 68% от производството на електроенергия до края на десетилетието.

Пътната карта, разработена съвместно с Оничимовски, също не предвижда отопление с въглища за домакинствата след 2030 г.

В политическо споразумение, подписано от бъдещите управляващи партии по-рано този месец, те подчертаха необходимостта от ускоряване на зелената революция. Оничимовски иска да разхлаби правилата за изграждане на оншорни вятърни паркове, за да помогне за стартирането на енергийната трансформация.

Подходът контрастира с този на отиващия си кабинет, който обвини политиките на ЕС в областта на климата за високите цени на електроенергията и обеща да продължи да добива въглища на местно ниво до 2049 г., удовлетворявайки профсъюзите на миньорите в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:13 | 17.11.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още