fallback

Гръцки корабособственици отказват да превозват руски петрол

Засега Русия има достатъчно кораби, но доставките на петрол вече отнемат средно 8-10 седмици

10:32 | 24.11.23 г. 5

Под заплахата от санкции от САЩ три големи гръцки собственика на кораби - Minerva Marine, Thenamaris и TMS Tankers, вече отказват да превозват руски петрол, пише Ройтерс, позовавайки се на свои източници сред търговци и корабни агенти. И трите компании не коментират информацията.

Според документи, до които има достъп агенцията, до септември - октомври и трите компании са обслужвали активно износа на сорта "Уралс", но през ноември започват да отказват да предоставят свои кораби на Русия.

И трите компании превозват руски петрол от десетилетия и продължиха да го правят, въпреки че много европейски компании се отдръпнаха от Русия заради страх от санкции. Те имат общо 100 петролни танкера и поемат почти целия износ на петрол от пристанищата в Приморск, Уст-Луга и Новоросийск, или около 2,4 млн. барела на ден.

В последните седмици Вашингтон затегна контрола върху изпълнението на мярката, ограничаваща цената на петрола до 60 долара за барел, и вече санкционира няколко компании - от Турция и Обединените арабски емирства, които нарушиха тавана.

Според източници на Ройтерс Москва засега има достатъчно кораби на разположение за транспортиране на петрола до своите клиенти в Азия, Близкия изток, Африка и Южна Америка, включително и своята "тайна флотилия" - малки компании, регистрирани в различни държави, сред които ОАЕ, Гана, Сейшелските острови и т.н. 

Но международните компании, желаещи да предоставят услугата, започват да намаляват. На Русия сега  ѝ трябват повече танкери, отколкото преди, защото средно доставките отнемат 8-10 седмици, спрямо до 2 седмици, когато основните пазари на руските петролни компании бяха в Европа.

До средата на юли 2023 г. руският сорт "Уралс" се търгуваше около тавана на Г-7, ЕС и Австралия - 60 долара за барел, и мярката имаше ефект. След това обаче цената му започна да се повишава на фона на действията на ОПЕК+ и доброволното съкращаване на добива в Саудитска Арабия и Русия. Заради намалението се завърна волатилността на световните петролни пазари и водещите сортове Брент и WTI поскъпнаха сериозно.

По данни на Министерството на финансите на Русия средната цена на петрола сорт "Уралс" през октомври е 81,52 долара за барел. По последни данни обаче има понижение и към средата на ноември цената му вече е около 79 долара за барел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:32 | 24.11.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още