Русия ще намали експортните такси, които плащат износителите на петрол, съобщав Bloomberg. Това се случва за първи път от юли насам и причината е новото намаляване на цената на петрола сорт "Уралс".През декември таксата ще бъде намалена с 5,7%, или малко над 3 долара за барел, до почти 25 долара.
Движението на експортната такса за руския петрол от началото на годината. Източник: Bloomberg
Цената на петрола на световните пазари намалява от пиковете през лятото, след като се появиха опасения за търсенето на суровината. Така руският петрол отново се търугва близо до тавана, определен от Г-7 и ЕС - 60 долара за барел. Министерството на финансите на Русия публикува последното изменение на цените на руския сорт, според които в периода 15 октомври - 14 ноември тя намалява до 79,23 долара за барел, спрямо предишните 30 дни, когато цената беше над 83 долара за барел.
Но в последната седмица сортът "Уралс" вече е със средна цена от 66 долара за барел, става ясно още от статистиката на сайта на финансовото ведомство
Междувременно ЕС и Г-7 започнаха да обсъждат мерки за повишаване на контрола за спазването на ограниченията за руския петрол. Според публикация в Financial Times един от вариантите е Дания за започне да проверява и евентуално да блокира танкери, пренасящи руски петрол,които нямат застраховка.
От юли насам цената на руския "Уралс" започна да расте, съответно се повишиха и приходите в руския бюджет, макар че Москва се присъедини към Саудитска Арабия и намали добива с 300 хил. барела на ден. В същото време Риад сви добивите с 1,1 млн. барела на ден в опит да повиши цената на петрола.
На пазарите обаче се появиха опасенията, че икономическата ситуация се влошава и това ще свие търсенето на петрол. Тези прогнози са на базата на разочароващи данни за развитие в САЩ, ЕС и Китай.


От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и лека алуминиева рамка
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
преди 2 години До: Tikva007 ... така е , всичко е предвидено от шахматиста в кремля и се развива според планЪт ... :))) ... петролната държава , в която с месеци няма дизел по бензиностанциите , и единствената причина да не започнат да внасят е липсата на подходяща верига за доставки ... айде догодина и петрол ще започнат да внасят ... стават все по-силни и богатеят !! а форумните копейкопоклонници ставате все по-абсурдни в паралелната реалност дето сте си сътворили ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Мдааа, пазарът и новите санкции от Европа са два яки шута в зypлата на путткин и неговите ратаи :))) Тpoлетариатът квиичи жално, но така е, да свиква. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ..докато ние отваряме и затваряме морета! И 5-тата точка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka00: *хихи затваряме хихи отваряме* - и накрая *фи-фи каква я мислихме, а каква стана - рашшисстите пак ни прецакаха и напълниха гушката, докато ние отваряме и затваряме морета!* отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години хихи ... затваряме Балтийско море за рашибозушки незастраховани танкери ... а ние пък ще затворим излаза на Черно море ... за феновете , Купянск , рассиянски БМПта атакуват уж скрито през нощта , обаче бдителни украинци ги изненадват изотзаде с артилерия . безаналоговите не притежават нито един аспект от използваните технологии в ликвидирането им , те и затова не могат да противодействат . на който му е интересно --> https://***.youtube.com/watch?v=_tvvxs3t7XI отговор Сигнализирай за неуместен коментар